Za tydzień wielkie starcie na Pomorzu – o miejsca w Sejmie i Senacie walczą setki kandydatów. Kto i z jakich list wyborczych startuje?
Obszar, który znajduje się w granicach archidiecezji gdańskiej, tradycyjnie obejmuje dwa sejmowe okręgi wyborcze: gdański – nr 25 i gdyńsko-słupski – nr 26. Z każdego wyłonionych zostanie kilkunastu nowych posłów: okręg 25 obejmuje 12 mandatów, a okręg 26 – 14. Okręg nr 25 to wschodnia część województwa – powiaty: gdański, kwidzyński, malborski, nowodworski, starogardzki, sztumski i tczewski oraz miasta Gdańsk i Sopot. Z kolei okręg 26 obejmuje zachodnią część województwa – powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski i wejherowski oraz miasta Gdynia i Słupsk.
Gdańskie rozdanie
W okręgu gdańskim liderami list wyborczych zostali politycy z pierwszych stron gazet. W KO z numerem 1 startuje Sławomir Neumann, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, za nim Jarosław Wałęsa, który nie miał szczęścia w wyborach do europarlamentu oraz na urząd prezydenta Gdańska, i Agnieszka Pomaska, aktywnie prowadząca kampanię wyborczą posłanka PO. Zaraz za nimi, na „czwórce” – Piotr Adamowicz, brat śp. Pawła, zamordowanego prezydenta Gdańska. Prawo i Sprawiedliwość również postawiło na sprawdzone nazwiska – z numerem 1 Jarosław Sellin, wiceminister kultury, za nim Kacper Płażyński, aktywny radny Gdańska i syn śp. Macieja, marszałka Senatu. Pozostałe miejsce prawicowa koalicja podzieliła pomiędzy członków PiS, Porozumienia i Solidarnej Polski – na liście łącznie aż 24 kandydatów. PSL-Koalicja Polska stawia na partyjnych działaczy – w pierwszej trójce: Andrzej Kobylarz (Kukiz’15), Krzysztof Trawicki (PSL) i Maria Pawłowska (PSL). Z kolei KW SLD ma dwie lokomotywy listy – to Beata Maciejewska (Wiosna), znana z antyklerykalnych wystąpień w Gdańsku, i Jolanta Banach (SLD), wieloletnia posłanka lewicy. Spora mozaika wyborcza w KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – na liście Michał Urbaniak (Ruch Narodowy), Sylwester Pruś (KORWiN), Wojciech Mojzesowicz (ex-Samoobrona, były minister rolnictwa w 2007 r.). Do Senatu na tym obszarze archidiecezji starują Anna Gwiazda i Antoni Szymański (PiS), Bogdan Borusewicz i Ryszard Świlski (PO) oraz Artur Szostak (Bezpartyjni Samorządowcy).
Gdyńsko-słupskie rozdanie
Listę PiS otwiera tutaj Marcin Horała (lider pomorskiego PiS), za nim Aleksander Mrówczyński (poseł PiS z Chojnic) oraz Piotr Müller (rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego). Na dalszych miejscach znane z Sejmu nazwiska: Janusz Śniadek, Małgorzata Zwiercan czy Kazimierz Klawitter. Koalicja Obywatelska na „jedynce” umieściła Barbarę Nowacką (Wiosna), córkę śp. Izabeli Jarugi-Nowackiej, pomorskiej posłanki lewicy, która zginęła w 2010 r. pod Smoleńskiem, za nią Kazimierz Plocke i Zbigniew Konwiński (obaj PO). Pośród całej plejady nazwisk: Henryka Krzywonos-Strycharska (bezpartyjna), Tadeusz Aziewicz, Grzegorz Furgo (obaj PO) czy Radomir Szumełda (znany działacz gejowski, KOD). Listę PSL-Koalicja Polska otwiera poseł Marek Biernacki, znany działacz antykomunistycznej opozycji, były minister spraw wewnętrznych. Na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej „jedynką” jest Joanna Senyszyn (SLD), za nią Marek Rutka (Wiosna). KW Konfederacja Wolność i Niepodległość postawił na Artura Dziambora (KORWiN). Do rywalizacji o miejsce w Senacie starują tutaj: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Dariusz Drelich i Marcin Bełbot (PiS), Sławomir Rybicki (PO) i Józef Wójcik (bezpartyjny). Wybory parlamentarne odbędą się 13 października w godz. od 7 do 21.