Nowy numer 39/2023 Archiwum

Misjonarze z archidiecezji gdańskiej

Papież Franciszek ogłosił październik Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Sprawdzamy, jak żyją i komu posługują księża z archidiecezji gdańskiej, którzy ruszyli w świat, głosząc Dobrą Nowinę.

Ojciec Święty w liście w 2017 r. wezwał do prowadzenia dzieł misyjnych. - Obecnie nie potrzeba nam zwyczajnego administrowania. Bądźmy we wszystkich regionach ziemi w permanentnym stanie misji - napisał Franciszek.

Ksiądz Tadeusz Semmerling (17 lat kapłaństwa) i ks. Krzysztof Terepka (18 lat kapłaństwa) od kilkunastu lat posługują na misjach poza granicami archidiecezji i Polski. Trafili do miejsc bardzo odległych od Gdańska - ks. Krzysztof do Rosji, na Kamczatkę i do Iwanowa, ks. Tadeusz do brazylijskiego stanu Piauí. Ksiądz Terepka już w czasie seminaryjnych studiów myślał o misji. - Chciałem pracować w Afryce, Brazylii, a o Rosji w ogóle nie myślałem, szczerze mówiąc, nie lubiłem tego kraju. Pewnego razu jeden z kolegów, słysząc o moich planach, roześmiał się i powiedział: "Jedź na Syberię". Tak mnie to dotknęło i od tamtej pory wiedziałem, gdzie mam jechać. A Pan Bóg ma poczucie humoru... W mojej 35-osobowej parafii w 600-tysięcznym Iwanowie 60 proc. stanowią studenci z Afryki - mówi.


Więcej o księżach misjonarzach w nr. 40. "Gościa Gdańskiego" na 7 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast