Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nieszablonowe podejście do polskiej historii

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na otwarcie wystawy "Ściany totalitaryzmów. Polska 1939-1945" w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wystawa prezentowana będzie w dwóch konfiguracjach przestrzennych. Pod względem wizualnym, artystycznym oraz merytorycznym porusza tematykę historii dwóch totalitaryzmów - Rzeszy Niemieckiej oraz sowieckiej Rosji. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. W dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano: terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, w tym ruch oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego, stosunki polsko-żydowskie (Żegota, w tym misja Jana Karskiego i powstanie w getcie warszawskim), powstanie warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (bitwa o Monte Cassino, bitwa o Anglię, 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka, Cichociemni, wywiad). Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki, Katyń, łagry i epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie, które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone zostały cytaty ze wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami. Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt w warunkach wszechobecnego terroru.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 4 października o godz. 13 w Gdańsku - skrzyżowanie ul. Doki i Kadłubowców, teren postoczniowy między Bramą nr 2, Europejskim Centrum Solidarności i Salą BHP - 100 metrów od pl. Solidarności.

Ekspozycję narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. Gdańsk, po Warszawie, jest drugim miastem w Polsce, w którym wystawa zostanie zaprezentowana.


Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama