Gdańska Szkoła Kantorów, dwuletnie studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele, zaprasza chętnych do zostania psałterzystami. Najbliższe zajęcia 12 października w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku.
Osoby świeckie, które ukończą Gdańską Szkołę kantorów, będą miały możliwość włączenia się sprawowanie liturgii i nabożeństw.
- Celem szkoły jest wyposażyć słuchacza GSK w wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego prowadzenia modlitwy śpiewem oraz scholi podczas Mszy św. czy nabożeństw. Wszystko z zachowaniem dobrego poziomu wykonawczego - mówi Faustyna Hinc, jedna z liderów GSK.
Gdańska Szkoła Kantorów to przede wszystkim praktyczne umiejętności muzyczne - szkolenie emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych. Rozwija też wiedzę na temat liturgii i muzyki sakralnej. W praktyce pozwala poszerzyć i dobrać repertuar śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić swoją wiedzę na temat zasad i przepisów liturgicznych związanych z muzyką sakralną.
Na razie odbyła się jedna sesja zajęć, ale wciąż są miejsca dla kolejnych adeptów kościelnego śpiewu. Na kogo czekają wykładowcy? - Warunek podstawowy jest jeden: osoba musi chcieć śpiewać. Uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewu. Kantor bowiem może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi, gregoriańskiej lub wielogłosowej. Może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej. - dodaje F. Hinc.
Program nauczania, w trakcie dwuletnich sobotnich spotkań, obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, takie jak.: zbiorowa i indywidualna emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew wielogłosowy, chorał gregoriański, śpiew tradycyjny i prawosławny, zasady muzyki, czytanie nut głosem, dobór repertuaru, teologia liturgii, metodyka prowadzenia scholi z praktyką. Do ich poprowadzenia zaproszono specjalistów, wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku. W trakcie nauki przewidziano także wykłady z gośćmi specjalnymi.
GSK działa pod honorowym patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Gdański oddział Gościa Niedzielnego jest patronem medialnym szkoły.
Miejscem śpiewaczych spotkań, którym patronują gdańscy ojcowie oblaci i dominikanie, jest działające już Oblackie Centrum Edukacji i Kultury przy klasztorze św. Józefa w Gdańsku (ul. Elżbietańska 9). Kolejne przesłuchania kandydatów na kantorów i zajęcia GSK odbędą się w sobotę, 12 października br. Szczegółowe informacje na stronie: www.muzykaliturgiczna.pl