Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Uroczystości żałobne śp. ks. kan. Piotra Lewańczyka

Śp. ks. kan. Piotr Lewańczyk zmarł 4 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, w wieku 50 lat, w 26. roku kapłaństwa.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Lewańczyka odbędą się w kaplicy parafialnej pw. św. Karola Boromeusza w Wejherowie przy ul. Gryfa Pomorskiego 51.

Środa, 6 listopada

godz. 15 - wprowadzenie trumny, Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15.30 - Msza św. parafialna
godz. 18 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego
godz. 20 - Różaniec
godz. 21 - Msza św. z udziałem kapłanów, kolegów kursowych
Czas na indywidualną modlitwę.
godz. 23.30 - Różaniec
godz. 24 - Msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu

Czwartek, 7 listopada

godz. 8 - Msza św. parafialna
godz. 10 - Różaniec
godz. 11 - uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejazd na cmentarz w Wejherowie-Śmiechowie przy ul. E. Roszczynialskiego, gdzie odbędzie się pochówek (procesja od bramy głównej).

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji śp. ks. kan. P. Lewańczyka.

Requiescat in pace!


Piotr Lewańczyk urodził się 22 marca 1969 r. w Donimierzu, w rodzinie rolniczej Gerarda i Urszuli z domu Chustak. Wraz z trzema braćmi i siostrą wychowywany był w atmosferze wiary i praktyk religijnych. Został ochrzczony w parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Łebnie. Piotr Lewańczyk uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Łebnie i Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie. Egzamin dojrzałości zdał w 1988 r. i w tym samym roku złożył dokumenty do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Wraz ze zmianą granic administracyjnych Kościoła w Polsce, w roku 1992 przeniósł się do Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku-Zielonym Trójkącie (1994-2001), w parafii pw. św. Ojca Pio w Gdańsku-Ujeścisku (2001-2006), w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu (2006-2011), w parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku-Chełmie (2011-2013), w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gdańsku-Oruni Górnej (2013-2015). Następnie został powołany na urząd proboszcza parafii pw. św. Anny w Chałupach (2015), zaś od roku 2017 był proboszczem parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wejherowie.

W trakcie posługi w dekanacie morskim ks. Lewańczyk pełnił urząd dziekana. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, doceniając zaangażowanie i kapłańską posługę ks. Piotra, nadał mu tytuł kanonika, włączając go do Kapituły Kolegiackiej w Wejherowie. Kapłan z zaangażowaniem włączał się w powierzone mu zadania. W ostatnim czasie najwięcej zapału poświęcał organizacji życia duszpasterskiego młodej parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wejherowie oraz zbieraniu pieniędzy na budowę plebanii i kościoła.

W pamięci kapłanów i wiernych pozostanie człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru i otwartością na ludzi. Przez lata zmagał się z chorobami, co nie przeszkadzało mu ofiarnie angażować się w posługę kapłańską. W ostatnim czasie krzyż choroby wiązał się z cierpieniem. Pomimo to pozostawał człowiekiem pełnym życia i nadziei.

Śp. ks. kan. Piotr Lewańczyk zmarł 4 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, w godzinach porannych, w Hospicjum im. św. Ojca Pio w Pucku, w wieku 50 lat, w 26. roku kapłaństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama