Nowy numer 23/2023 Archiwum

Jubileusz s. Małgorzaty Borkowskiej OSB w najbliższą sobotę w Gdańsku

Gdańscy ojcowie dominikanie zapraszają 9 listopada o godz. 17 na spotkanie w ramach "Dominikańskiej Szkoły Wiary”. Gośćmi będą: s. Małgorzata Borkowska OSB oraz Igor Borkowski, autorzy książki-wywiadu "Porozmawiajmy jak Borkowska z Borkowskim". Będzie to też okazja do świętowania 80. urodzin s. Małgorzaty, przeoryszy klasztoru ss. benedyktynek w Żarnowcu.

Miejscem spotkania będzie aula Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26. W programie sobotniego popołudnia znajdą się m.in. kulisy powstania wywiadu rzeki z s. Małgorzatą Borkowską, opis fenomenu życia zakonnego za klauzurą widziany oczami świeckiego badacza.

Igor Borkowski jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego, praktykiem i teoretykiem dziennikarstwa. W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się rzecznictwo prasowe, edukacja medialna i tanatologia. Ojcowie dominikanie zaplanowali także dyskusję uczestników spotkania o książkach s. Małgorzaty, sensie życia zakonnego i rozeznaniu powołania. Będzie także konferencja s. Małgorzaty: "Jezus, Syn Ojca. Sens Ofiary Chrystusa na krzyżu”. A na zakończenie spotkania - urodzinowe świętowanie, ponieważ s. Małgorzata obchodzić będzie następnego dnia, 10 listopada, 80. urodziny.

Siostra Małgorzata Borkowska OSB urodziła się w 1939 r. w Warszawie. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 r. jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. "Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku", "Czarna owca", "Oślica Balaama", "Sześć prawd wiary oraz ich skutki". Siostra Borkowska jest tłumaczką, m.in. ojców monastycznych, i felietonistką. Rok temu została powołana na trzyletnią kadencję przeoryszy klasztoru w Żarnowcu. W 2011 r. została doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

"Gość Niedzielny" jest patronem medialnym sobotniego spotkania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast