W parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza kilkudziesięciu chórzystów uczciło 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, połączoną z 80. rocznicą rozpoczęcia mordu w lasach piaśnickich. W niedzielę wykonano specjalnie na tę okazję napisany utwór - Piaśnicką Mszę Żałobną.
W chwaszczyńskim kościele kilka miesięcy wcześniej zrodził się pomysł złożenia hołdu wszystkim pomordowanym w Lasach Piaśnickich. Dzięki nawiązaniu współpracy między autorami libretta i muzyki oraz wsparciu ks. Piotra Gruby, proboszcza parafii, powstał muzyczny monument.
Piaśnicka Msza Żałobna to utwór skomponowany przez Karola Kreftę, dyrygenta chóru Strzelenka, akompaniatora zespołu Elishama, organistę kościoła w Chwaszczynie. Słowa pieśni napisał Mariusz Sieraczkiewicz, dziennikarz, redaktor naczelny portalu MlodaGdynia.pl. Chóry przygotowywała i dyrygowała nimi Magdalena Stenka, nauczyciel muzyki, dyrygent chóru Sounds of Freedom, Elishama. W wykonaniu utworu bierze udział 5 chórów: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom) oraz Viola (Gdynia). Teksty Piaśnickiej Mszy napisano po polsku, fragmentami po kaszubsku i po łacinie. Kompozycja ma charakter 9-częściowego requiem według obrządku rzymskiego.
Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei). - Tworząc Piaśnicką Mszę Żałobną chcieliśmy oddać nie tylko dramat tamtych wydarzeń. Utwór ma być przede wszystkim wołaniem o pamięć. Ma skłaniać do refleksji i pokazywać, że ofiara zamordowanych nie poszła na marne - mówi Karol Krefta, kompozytor. W Pieśni IV przywołanych jest siedem postaci z różnych części Pomorza i piastujących różne stanowiska. Ma to pokazać rozmiar zbrodni i jej cel, jakim była eksterminacja pomorskiej inteligencji.
Prapremiera Piaśnickiej Mszy Żałobnej odbyła się 26 października w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie. Chórzyści zaśpiewają także 16 listopada br. w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Gdyni i 23 listopada br. w kościele parafialnym w Pierwoszynie.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem medialnym "Gościa Niedzielnego".