Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Wsparcie szyte na miarę

– Polacy byli przecież w podobnej sytuacji. I zawsze dotykały nas doniesienia, że nasi rodacy pracują na Zachodzie w złych i niegodnych warunkach – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

Roman przyjechał do Polski za pracą. Mieszkał we Lwowie, był po studiach. Skończył turystykę i organizował wycieczki w Karpaty. – Nie dało się z tego wyżyć, dlatego musiałem zmienić branżę i szybko się przekwalifikować. Zostałem budowlańcem – mówi. Wspomina, że nawet 12-godzinna zmiana na budowie nie przynosiła godziwych pieniędzy. – Na utrzymaniu miałem żonę i małe dziecko. Moja droga do Polski była bardzo kręta – przyjechałem tutaj po Majdanie. Ostatecznie zakotwiczyłem na Pomorzu – wyjaśnia.

I chociaż znalazł legalne zatrudnienie, wynagrodzenie za pracę było niższe niż w przypadku jego kolegów Polaków. – Pracowałem na tzw. umowach śmieciowych, a w wynajmowanym przez firmę mieszkaniu – w trzech pokojach – potrafiło zmieścić się ponad 10 osób. Nie miałem szans na wynajęcie własnego lokum i ściągnięcie do siebie żony i dziecka – mówi. W podobnej sytuacji byli jego współlokatorzy. – Liczyliśmy każdy grosz, by jak najwięcej wysłać do domu – wspomina. Najgorsza była dla niego rozłąka z rodziną. – Dziecko mi rosło, a ja tego nie widziałem. Gdybym nie musiał, nie wyjeżdżałbym – dodaje. Pomoc znajomych z Polski, których poznał w czasie kilkuletniego pobytu w naszym kraju, pozwoliła mu znaleźć pracę z lepszą umową oraz płacą. Jest na etapie załatwiania formalności związanych z przyjazdem rodziny.

Dzięki Caritas Archidiecezji Gdańskiej, która we współpracy z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim realizuje projekt wsparcia dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, w województwie pomorskim udało się uruchomić punkty informacyjno-doradcze. – To placówki, gdzie mogą zgłaszać się i zgłaszają osoby, które do naszego kraju przyjechały w poszukiwaniu pracy. Naszym celem jest zadbanie, by ich pobyt w Polsce był zgodny z zasadami poszanowania ludzkiej godności oraz zasadami współistnienia w społeczeństwie – mówi ks. Steć.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama