Album poświęcony pierwszemu proboszczowi sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie jest zwieńczeniem wspomnieniowego roku o kapłanie. Wydawnictwo zawiera również ponad 50 świadectw jego życia.
Historię życia ks. Kazimierza Krucza, inicjatora i budowniczego kościoła w Gdańsku-Brętowie, a także kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Brzemiennej i Domu Samotnej Matki w Matemblewie, opisano 200-stronnicowym albumem. Z książki pt. „Spełnione pragnienie” można się m.in. dowiedzieć o trudnej drodze do kapłaństwa ks. Krucza. Wiele miejsca poświęcono spełnionemu pragnieniu kapłana – odnowieniu linii męskiej Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce, który realizuje misję pomocy ubogim i potrzebującym.
Marzenia do spełnienia
Kazimierz Krucz urodził się 100 lat temu, 10 lipca 1919 r. w Oszkowicach, wsi pod Piątkiem w powiecie łowickim. Przez wiele lat starał się zostać kapłanem po tym, jak w 16. roku życia głos powołania dotarł do niego w czasie modlitwy przed obrazem Świętej Rodziny w sanktuarium w Miedniewicach. Jeszcze przed II wojną światową późniejszy ksiądz rozpoczął próbę odnowy męskiej gałęzi Zakonu Ducha Świętego. Brak święceń kapłańskich uniemożliwił jednak wówczas stworzenie wspólnoty zakonnej.
Do tej idei powrócił po latach w archidiecezji gdańskiej, w której posługiwał m.in. przez prawie 30 lat w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Był także inicjatorem uczczenia MB Brzemiennej – rozpoczął budowę sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie, tutaj powołał do życia i również wybudował Dom Samotnej Matki. Zmarł 7 lutego 1998 roku.
Wydawcami wspomnieniowego albumu są Fundacja „Spotkajmy się pod Jerycho” oraz Towarzystwo Ducha Świętego. Prócz materiału stricte historycznego i fotograficznego, praca zbiera jeszcze najcenniejsze informacje o gdańskim kapłanie. To ponad 50 świadectw osób, które ks. Krucza dobrze znały, pracowały z nim, były jego parafianami.
Jednym z nich był bp Zbigniew Zieliński, wieloletni parafianin ks. Krucza, dziś biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. – Ufam głęboko, że obok przywołania bardzo ważnych dla Kościoła owoców kapłańskiego życia księdza, treść tej publikacji będzie inspiracją do odkrycia w naszym życiu obecności Boga, przemawiającego w niepowtarzalnej posłudze księży i osób konsekrowanych. Jak wyglądałoby nasze życie bez sakramentów, których nam udzielili, bez katechezy, bez udziału w życiu parafialnym i grupach duszpasterskich? Uosobieniem takiej misji Kościoła w naszym życiu był ks. kan. Krucz. Co więcej, ciągle jest – także dzięki tej książce, pisanej z wdzięcznością za życie pełne wiary – mówi bp Zieliński.