Nowy numer 38/2021 Archiwum

Kliknij i oglądaj "Sąd Ostateczny"

Gdańsk dzieli się swoim wielkim skarbem - tryptykiem "Sąd Ostateczny" pędzla słynnego Hansa Memlinga. Teraz cały świat może to najcenniejsze dzieło znad Motławy obejrzeć w internecie.

Właśnie wystartowała strona internetowa www.sadostateczny.pl - na niej znaleźć można krótkometrażowy film opowiadający historię opisaną w wierszu "Sąd Ostateczny" Jacka Kaczmarskiego. Poza filmem na stronie dostępne są również sylwetki Hansa Memlinga, niderlandzkiego malarza z Brugii oraz Jacka Kaczmarskiego, poety i muzyka, w którego zainteresowaniach znajdowało się malarstwo. Autorzy projektu to gdańska Fundacja Fale Kultury. - Projekt stanowi wielopłaszczyznową promocję dzieła Memlinga, dzieła plastycznego kojarzącego się z Gdańskiem i znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym. Pragniemy, by nasze działania wpłynęły na powszechną rozpoznawalność tego wyjątkowego tryptyku i pozwoliły szerszej publiczności na odkrycie jego symboliki. Przy pomocy nowoczesnych środków prezentacji ukazujemy treści renesansowej sztuki niderlandzkiej - mówi Anna M. Czarzasta z fundacji, scenarzystka filmu.

Do współpracy w projekcie i realizacji filmu zaproszono trójmiejskich artystów. Film zrealizował gdańszczanin, Piotr Tomaszkiewicz, na podstawie scenariusza gdańszczanki. Narrację filmu konstruuje wiersz poety Jacka Kaczmarskiego, który ostatnie lata życia spędził w Gdańsku. W projekt włączyła się również Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z Gdańska, która na potrzeby projektu udostępniła oryginalny maszynopis wiersza. Utwór w filmie przeczytał Tomasz Więcek, gdynianin, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę do dzieła stworzył i film udźwiękowił trójmiejski kompozytor, gdańszczanin, Marek Kuczyński.

Dobry sędzia

Na stronie internetowej www.sadostateczny.pl autorzy projektu przygotowali też do ściągnięcia konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych poświęcony dziełu. Znaleźć tu można też fascynującą historię przybycia obrazu Memlinga do Gdańska.

Projekt został sfinansowany przez Miasto Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego, zrealizowany przy współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Patronat Honorowy nad projektem objął JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama