Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Świadectwo życia ks. Kazimierza Krucza

Album poświęcony pierwszemu proboszczowi sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie jest zwieńczeniem wspomnieniowego roku o kapłanie. Książka ukazująca się w 100. rocznicę urodzin ks. Krucza będzie dostępna w sanktuarium od 17 listopada - o godz. 16 odbędzie się jego uroczysta promocja.

Historię życia inicjatora i budowniczego kościoła w Gdańsku-Brętowie, a także kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Brzemiennej i Domu Samotnej Matki w Matemblewie opisano 200-stronnicowym albumem. Z książki pt. "Spełnione pragnienie" można dowiedzieć się m.in. o jego trudnej drodze do kapłaństwa. Wiele miejsca poświęcono spełnionemu pragnieniu ks. Krucza - odnowieniu linii męskiej Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce, który znów realizuje misję pomocy ubogim i potrzebującym. Do tej idei powrócił po latach kapłaństwa w archidiecezji gdańskiej, w której posługiwał m.in. przez prawie 30 lat w parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie. Był także inicjatorem uczczenia MB Brzemiennej - rozpoczął budowę sanktuarium w Gdańsku-Matemblewie, tutaj powołał do życia i również wybudował Dom Samotnej Matki. Zmarł 7 lutego 1998 roku.

Wydawcą wspomnieniowego albumu są Fundacja "Spotkajmy się pod Jerycho" oraz Towarzystwo Ducha Świętego. Prócz materiału stricte historycznego i fotograficznego, praca zawiera jeszcze najcenniejsze informacje o gdańskim kapłanie. To ponad 50 świadectw osób, które ks. Krucza dobrze znały, pracowały z nim, były jego parafianami. Jednym z nich był bp Zbigniew Zieliński, wieloletni parafianin ks. Kazimierza, dziś biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

- Ufam głęboko, że obok przywołania bardzo ważnych dla Kościoła owoców kapłańskiego życia księdza, treść tej publikacji będzie inspiracją do odkrycia w naszym życiu obecności Boga, przemawiającego w niepowtarzalnej posłudze księży i osób konsekrowanych. Jak wyglądałoby nasze życie bez sakramentów, których nam udzielili, bez katechezy, bez udziału w życiu parafialnym i grupach duszpasterskich? Uosobieniem takiej misji Kościoła w naszym życiu był ks. kan. Krucz. Co więcej, ciągle jest - także dzięki tej książce, pisanej z wdzięcznością za życie pełne wiary - mówi bp Zieliński.


Więcej o postaci ks. Krucza w 46. numerze "Gościa Gdańskiego" na 17 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama