Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Zmarł Zbigniew Jujka

Był znanym gdańskim rysownikiem i karykaturzystą. Odszedł w poniedziałek nad ranem w wieku 84 lat.

Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 r. w Starym Targu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Architektury Wnętrz. Jako rysownik i satyryk zadebiutował w 1953 r. w "Gazecie Zielonogórskiej".

Następnie związał się z "Dziennikiem Bałtyckim", gdzie publikował. Przez 30 lat Jujka był też redaktorem odpowiedzialnym za graficzną stronę gazety.

Od 1963 do końca życia z przerwą w okresie stanu wojennego w cyklu "Dzienniczek", ukazującym się na łamach tego pisma, komentował poprzez rysunki satyryczne najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia.

Zobacz galerię rysunków Zbigniewa Jujki w Gościu Niedzielnym: https://www.gosc.pl/Tygodnik/Jujka

Jako autor rysunków satyrycznych współpracował także z innymi pismami krajowymi, m.in. "Gościem Niedzielnym", i zagranicznymi. Zajmował się również grafiką, plakatem oraz ilustrowaniem książek.

W latach 1989-1996 Jujka był prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Wraz ze znawcą historii Gdańska Andrzejem Januszajtisem wydał popularny przewodnik "Z uśmiechem przez Gdańsk" (1968, 2003). Jest także współautorem albumowej antologii "III Rzeczpospolita w karykaturze".

Był wielokrotnie laureatem konkursów w Polsce i za granicą, otrzymał m.in. Grand Prix i złoty medal Salonu w Anconie we Włoszech (1975) oraz główną nagrodę na XVI Światowym Salonie Rysunkowym w Knokke-Heist w Belgii (1977).

Zbigniew Jujka został odznaczony między innymi Srebrnym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznakami "Za zasługi dla Gdańska" (1973) i "Zasłużony Ziemi Gdańskiej" (1974). W 2000 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a w 2006 r. został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"oraz laureatem nagrody "Pro Ecclesia et Populo" przyznawanej w archidiecezji gdańskiej.

Rysunki Zbigniewa Jujki ukazały się też w formie książki w Bibliotece Gościa: Rysunki Pana Jujki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama