W hali AmberExpo odbyło się XI Forum "Młodzi i Miłość" pod hasłem: "Twoje Westerplatte". Tematyka spotkania dotyczyła potrzeby trwania oraz walczenia o wyznawane w życiu wartości.
Forum, organizowane przez ks. Zbigniewa Drzała i wspólnotę Młodzi i Miłość z parafii pw. Świętych Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy, jak zawsze zgromadziło dużą widownię. Myśl przewodnia spotkania nawiązywała do słów św. Jana Pawła II, wygłoszonych w 1987 r. u stóp pomnika na Westerplatte. Dodatkową okazją do rozważań była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Przypomniana najpierw w wyjątkowej formie przez Aszyki - małżeństwo Kasię i Arka Aszyków, gdańskich vlogerów.
- Jesteśmy małżeństwem od 3 lat i często się kłócimy. Mamy mocne charaktery. Zaczęliśmy się zastanawiać, co jest fenomenem Westerplatte. Co sprawiło, że te postawy urosły do rangi symbolu? Ich, obrońców, wyróżniał ogromny heroizm i poświęcenie dla wartości. Mieli walczyć i to zrobili. Dziś wszyscy o nich wiedzą, cały świat. A przecież przegrali. Są takie momenty w naszym życiu, że my też po ludzku przegrywamy, ale Bóg zamienia to w zwycięstwo. Mamy kochać i walczyć o miłość. To jest nasze zadanie. Są kryzysy, ale nie poddajemy się. Nie wywieszamy białej flagi, lecz walczymy - mówili małżonkowie.
Tomasz Wojnowski z Muzeum II Wojny Światowej przybliżył rys historyczny wydarzenia, które rozgrywało się 80 lat temu kilometr od hali AmberExpo. - Mieli utrzymać się 6 godzin - walczyli 7 dni. Codziennie do walki mobilizował ich radiowy komunikat: "Westerplatte broni się jeszcze". Mieli tego świadomość, że walczyli na tym kawałku ziemi za całą Polskę. W swoich rękach mieli morale wszystkich Polaków - zaznaczył naukowiec.
Ksiądz Drzał przypomniał o matemblewskich korzeniach spotkania młodych. - Wszystko zaczęło się 20 lat temu. Widząc żarliwą modlitwę młodych ludzi, postanowiłem na polanie u stóp Matki Bożej Brzemiennej zainicjować wydarzenie na większą skalę. Dziś forum jest tutaj, w Letnicy. Najpierw były spotkania na stadionie, teraz jesteśmy w AmberExpo. Spotkacie tu niezwykłe osoby, ale widzicie też, jak zawsze, towarzyszącą nam twarz Jezusa z Całunu Turyńskiego. Jedyny niemalowany przez człowieka Jego wizerunek. Ta twarz prowadzi mnie przez życie. Ona patrzy na ciebie i zaprasza do spotkania, by urodziło się twoje lepsze ja. Jest też twoje najlepsze ja, które zna tylko Pan Bóg. On w ciebie wierzy. Jest w twarzach obrońców Westerplatte, jest w twarzach naszych gości. Chcę, żebyś dziś się przełamał i wyszedł stąd jako inny, nowy człowiek - zachęcał kapłan.
Dorota Dźwig, teolog, rozpoczęła wykład szerokim przeglądem myśli św. Jana Pawła II. - Jest patronem tego spotkania. Miał wszelkie predyspozycje, by zostać niewierzącym. Stracił wszystkich. Został zupełnie sam. Sięgnął po największą broń - pisma teologiczne św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila. Został świętym - mówiła. - We współczesnym świecie jest czas walki o wartości i miłość. To czas wyboru, decyzji. Dla ciebie, ochrzczonego, jest tylko jeden wybór. Albo przegrywasz, albo wygrywasz. Dziś my, rodzice, niszczymy obraz małżeństwa, życia poświęconego Bogu. Ludzi nie łączy ciało. Ono ich zniewala. Musi być podległe duchowi, żeby miało funkcje człowieka - tłumaczyła D. Dźwig.
- Chrześcijanin zawsze wygrywa. Są wartości, których nie możesz oddać. Wasze małżeństwo może zbawić świat. Wy niesiecie nadzieję. Jedno małżeństwo może ocalić wiele małżeństw. Dlatego potrzebne są wspólnoty - podkreślała teolog. - Kim są westerplatczycy? Oni wygrali, obronili swoje Westerplatte: Frassati, Hiacynta, Franciszek i Łucja, Stanisław Kostka, Jan Paweł II, Chiara Badano. Idźcie za tymi, którzy pokazują wam wyżyny. Tam, gdzie jest Bóg. W Bogu odnajdziecie wszystko - zakończyła D. Dźwig.
Po konferencji wystąpił zespół Kierunek Niebo, który poprowadził śpiewem modlitwę uwielbienia. Następnie na scenie pojawiła się Monika Kuszyńska, wokalistka, którą wypadek pozbawił sprawności fizycznej. Gwiazda wieczoru wykonała ponadgodzinny koncert.