Czym jest czyściec? Jak się modlić za dusze w czyśćcu? Kto go stworzył? - odpowiedzi na te pytania dało modlitewne spotkanie młodych w Wiślinie pod Gdańskiem.
Modlitewne spotkanie młodych z archidiecezji gdańskiej na Żuławach Gdańskich odbyło się już po raz 33. Kolejny raz tłumy młodzieży postanowiły spędzić piątkowy wieczór inaczej niż większość rówieśników. Zamiast głośnej imprezy w klubie wybrali adorację w wiejskiej parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Wiślinie. To największy kościół na całych Żuławach - jego konstrukcja zbudowana została z dawnej hali stoczniowej. Historię tego miejsca i powstania parafii przypomniał jego gospodarz, ks. Piotr Radzik.
Ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny duszpasterz młodzieży Archidiecezji Gdańskiej, wprowadził kilkuset zgromadzonych w tematykę listopadowego spotkania. - To naturalny czas, by nie tylko wspominać i myśleć o zmarłych, ale też zastanowić się, w jaki sposób, realnie można nieść im pomoc - mówił kapłan. Potem młodzież rozpoczęła wieczór śpiewami i tańcami uwielbienia. I wysłuchała ciekawej, choć trudnej i mocno teologicznej konferencji s. Anny ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. - Szymon miał 19 lat. W zasadzie nie pił piwa i nie palił, ale tego dnia wziął ze sobą do jaru kilka butelek i paczkę papierosów. Kiedy wypił je i wypalił, zarzucił na drzewo łańcuch. Dlaczego łańcuch? Żeby się nie urwał. Powiesił się. Nikt nie wie, dlaczego - mówiła s. Anna.
Zakonnica z częstochowskiego zgromadzenia przypomniała także o czyśćcu i genezie jego powstania. - Te nagle przerwane życia, przerywają Boży plan. Dobro, które te osoby, samobójcy mieli w swym życiu oddać innym ludziom, oni zabierają ze sobą. Do czyśćca. I tam czekają na swoje zbawienie. Bo od chwili, gdy Jezus stworzył czyściec w Wielką Sobotę, takie dusze nie są potępione. Jednak na swoje zbawienie muszą czekać. A my możemy im ten czas oczekiwania, skrócić naszymi modlitwami i dobry uczynkami, które ofiarujemy za nie - dodała zakonnica. Więcej o zgromadzeniu i jego misji można dowiedzieć się na www.wspomozycielki.pl.
Po konferencji młodzież adorowała Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a wieczór zakończyła modlitwa wstawiennicza. Jak zawsze oprawę muzyczną przygotował zespół WMM, który swoim profesjonalnym wykonaniem pieśni wspaniale buduje atmosferę modlitewnych spotkań.