28 czerwca 2003 r., miesiąc po kanonizacji bp. Józefa Sebastiana Pelczara, w Gdyni-Wiczlinie powstała parafia pod jego patronatem.
W 1973 r. Wiczlino zostało włączone w granice Gdyni. Wcześniej stanowiło samodzielną wieś sołecką. Pierwsze plany budowy kościoła pojawiły się w latach 60. Już wtedy znaleźli się chętni, aby ofiarować ziemię pod nową świątynię. Mieszkańcy zaczęli nawet gromadzić materiały budowlane. Niestety, w tamtym czasie państwo nie zgodziło się, aby powstał tu kościół. Do 2003 r. wierni z Gdyni-Wiczlina byli podzieleni na trzy parafie. Należeli do Chwarzna, Wielkiego Kacka i Kielna.
– Ludzie chcieli się zjednoczyć. Mieszkali na jednym osiedlu, a byli rozdarci. Kiedy w 2002 r. abp Tadeusz Gocłowski przyjechał na wizytę duszpasterską do parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Chwarznie, dopytywał o rozwój Gdyni w kierunku zachodnim. Wtedy narodziła się myśl, aby w Wiczlinie powstała nowa parafia. W pewnym momencie usłyszałem pytanie, czy podjąłbym się budowy kościoła. Mimo strachu i lęku zgodziłem się – mówi ks. Andrzej Wierciński.
Po powstaniu parafii i ustanowieniu proboszcza rozpoczęły się prace organizacyjne. Ziemię pod budowę kościoła ofiarowali państwo Kielakowie. Pani Urszula zrealizowała tym samym wolę swojej mamy Agnieszki Warzewskiej, która już wcześniej chciała podarować teren pod świątynię. 18 maja 2003 r. Jan Paweł II kanonizował w Rzymie Urszulę Ledóchowską i bp. Pelczara. – A ponieważ część mieszkańców należała wcześniej do parafii s. Urszuli, abp Gocłowski postanowił, że nasza parafia będzie pod patronatem kanonizowanego biskupa – wspomina proboszcz. – Do momentu wybudowania kaplicy odprawialiśmy Msze św. na korytarzu w szkole. Po czterech miesiącach od utworzenia parafii, dzięki mobilizacji ludzi, powstała kaplica, która służyła przez 14 lat. – Udało się zorganizować grupę ok. 20 osób, które codziennie przychodziły i poświęcały swój czas w czynie społecznym – zaznacza Czesław Went, parafianin.
– W listopadzie 2003 r. pojechałem do Rzymu po kamień węgielny pod budowę naszego kościoła. Spotkałem się z Janem Pawłem II, który pobłogosławił nam na trud wznoszenia świątyni. Wierzymy, że to papieskie błogosławieństwo cały czas nam towarzyszy – opowiada ks. Wierciński. W czerwcu 2006 r. rozpoczęła się budowa kościoła. – Zamysł był taki, żeby świątynia i plebania tworzyły jeden obiekt duszpasterski. Chcieliśmy, aby projekt był klasyczny, a wnętrze współczesne. Mamy niewielki teren. Trzeba było myśleć przyszłościowo, więc powstał kościół dwupoziomowy – zaznacza kapłan.
15 maja 2011 r. abp Sławoj Leszek Głódź wmurował kamień węgielny, pochodzący z bazyliki św. Piotra w Rzymie, w mury górnego kościoła. Bardzo ważnym momentem dla wspólnoty parafialnej był 17 stycznia 2017 r., kiedy metropolita gdański poświęcił dolny kościół. Od tej pory właśnie tam sprawowane są wszystkie Msze św. oraz nabożeństwa. – To jest dla nas wielka radość, że możemy modlić się już w naszym kościele. Jest to owoc ciężkiej pracy całej wspólnoty – ludzi i księdza proboszcza – mówi C. Went. – W tej chwili gotowa jest cała bryła świątyni. Kolejnym etapem prac jest wyposażanie górnego kościoła. Jest już zamontowanych 17 witraży, są docelowe drzwi, wykonana jest instalacja elektryczna. Przygotowujemy się do przyszłorocznej Pierwszej Komunii Świętej, którą chcemy sprawować w górnym kościele, co daj Panie Boże – podkreśla proboszcz.
Zapraszamy
ul. Pelczara 29, 81-577 Gdynia;
www.pelczar.wiczlino.eu
Odpust: 19 stycznia.
Porządek Mszy św.:
niedz.: 9.00, 10.30, 12.00, 16.00, 18.00;
pon.–sob.: 8.00, 18.00.