- Jesteśmy z ludu wzięci i dla ludu ustanowieni. Dlatego tak ważne jest to, byśmy zatrzymali się i przyglądnęli, w jaki sposób realizujemy swoje powołanie - mówił bp prof. Janusz Mastalski do księży archidiecezji gdańskiej.
Kończący się rok liturgiczny to czas, w którym księża udają się na rekolekcje, by przygotować się do Adwentu. W tym roku zorganizowane zostały trzy tury rekolekcji dla kapłanów w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Gdańskiej w Straszynie. Pierwszą poprowadził ks. dr hab. Piotr Roszak, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, drugą - ks. prał. dr Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary, a trzecią - bp prof. Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.
- Rekolekcje kapłańskie to przede wszystkim czas, w którym ksiądz może przez chwilę zająć się swoim życiem duchowym. Może wyciszyć się, zatrzymać się przed Najświętszym Sakramentem. Może przeżyć swoisty "detoks" od gadżetów cywilizacyjnych typu telefon komórkowy czy tablet. Często jednak rekolekcje te nie odbywają się w ciszy. Jest więc możliwość integracji środowiska duchownego. Bez wątpienia jest to jednak czas nawrócenia. Bardzo często kapłani kończą rekolekcje, rozumiejąc, że trzeba ciągle szukać właściwej drogi, aby iść za Chrystusem, a nie obok czy nawet przed Nim, albo nakłaniając Jezusa, żeby szedł moją drogą - mówi bp Mastalski.
Temat nauk głoszonych przez biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej brzmi: "Tożsamość kapłana XXI wieku". - W tych czasach, kiedy Kościół jest atakowany, kiedy mamy coraz więcej powodów do tego, aby czuć się zniechęconymi czy nawet rozczarowanymi, próba odczytania na nowo tego, kim jestem jako kapłan, jest niezwykle ważna. W czasie konferencji staram się pokazać różne postawy, z którymi związana jest przestrzeń kapłańskiego życia. Na koniec musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej, a więc co zrobić, aby swojej kapłańskiej tożsamości nie zdekonstruować - zaznacza hierarcha.