Nowy numer 23/2023 Archiwum

Nie żyje ks. kan. dr Wiesław Stolc

W środę 27 listopada, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w 56. roku życia i 30. roku kapłaństwa ks. kan. dr Wiesław Stolc, wiceoficjał Gdańskiego Trybunału Metropolitalnego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 5 grudnia o godz. 11 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich - sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej (ul. Gdańska 6, 84-034 Trąbki Wielkie).

Program uroczystości żałobnych:

Środa - 4 grudnia
17.00 - wprowadzenie trumny, Różaniec,
18.00 - Msza św. parafialna,
19.30 - Msza św. z udziałem pracowników Gdańskiego Trybunału Metropolitalnego,
21.00 - Msza św. z udziałem kapłanów kolegów kursowych,

Czwartek - 5 grudnia
8.00 - Msza św. parafialna,
10.30 - modlitwa różańcowa,
11.00 - uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejście na cmentarz parafialny w Trąbkach Wielkich, gdzie odbędzie się pochówek.

Requiescat in pace!


Wiesław Stolc urodził się 6 września 1964 r. w Sobowidzu, jako najmłodsze dziecko Józefa i Agnieszki z domu Karasek. Wraz z bratem i dwiema siostrami wychowywany był w atmosferze wiary i praktyk religijnych. Został ochrzczony w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich. W rodzinnej parafii przez 11 lat posługiwał jako ministrant i lektor. Wiesław Stolc uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Ełganowie i Technikum Łączności w Gdańsku. Egzamin dojrzałości zdał w 1984 r. i w tym samym roku złożył dokumenty do Biskupiego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie.

Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1990 r. z rąk bp. Tadeusza Gocłowskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie (1990-1992). 1 lipca 1992 r. został skierowany na specjalistyczne studia z zakresu prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Studia ukończył uzyskaniem doktoratu w czerwcu 1998 roku. 23 września 1998 r. został zamianowany wiceoficjałem w Gdańskim Trybunale Metropolitalnym. Jednocześnie pełnił posługę pomocy duszpasterskiej w parafii pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie (1998-2006), w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni-Redłowie (2006-2011) i w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Gdańsku-Wrzeszczu (2011-2019). W roku 2014 śp. ks. Stolc pełnił obowiązki oficjała Gdańskiego Trybunału Metropolitalnego.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, doceniając zaangażowanie i kapłańską posługę ks. Wiesława, nadał mu tytuł kanonika, włączając go w 2016 r. do Kapituły Kolegiackiej Gdańskiej w Gdańsku-Wrzeszczu.

Śp. ks. kan. Stolc z zaangażowaniem i profesjonalizmem wypełniał powierzone mu zadania duszpasterskie i sądowe, przez 21 lat posługując w Gdańskim Trybunale Metropolitalnym, gdzie rzetelnie i fachowo wykorzystywał wiedzę z zakresu prawa kanonicznego oraz zdobyte doświadczenie.

W pamięci kapłanów i wiernych pozostanie jako człowiek otwarty, rzeczowy, zawsze chętny do pomocy, skromny i pokorny. Przez długie lata zmagał się z chorobą, co nie przeszkadzało mu ofiarnie angażować się w posługę kapłańską. W ostatnim czasie krzyż choroby wiązał się z cierpieniem. Pomimo to pozostawał człowiekiem pełnym życia i nadziei.

Śp. ks. Stolc zmarł 27 listopada w godzinach porannych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, w 56. roku życia i 30. roku kapłaństwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast