Nowy numer 13/2024 Archiwum

Misjonarze oblaci zorganizowali w Gdańsku Centrum Edukacji i Kultury

Koncerty, konferencje, kursy, warsztaty i przytulna kawiarnia - to tylko część nowych atrakcji, oferowanych przez gdańskich zakonników. Dzięki unijnym pieniądzom udało się także zrewitalizować bezcenny zabytek, jakim jest zespół klasztorny przy ul. Elżbietańskiej. W niedzielę 1 grudnia uroczyste otwarcie centrum i rekonsekracja kościoła rektorskiego pw. św. Józefa.

Historia pokarmelitańskiego kompleksu klasztorno-kościelnego w centrum Gdańska sięga XIV wieku. Przez stulecia rozwijał się, był rozbudowywany, ale także padał ofiarą nieszczęść, pożarów oraz dewastacji. W XIX w. Prusacy wyrugowali stąd zakonników i w obiekcie zorganizowali wojskowe koszary. W 1945 r. kościół św. Józefa splądrowała i podpaliła "wyzwoleńcza" Armia Czerwona. Wówczas to w budynku schroniło się ponad 100 osób, które spłonęły wraz z nim. Na ich cześć ustanowiono tu w 2000 r. sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów. W pożarze cudownie ocalała jedynie kaplica, w której znajdował się obraz Matki Boskiej Szkaplerznej.

Współczesna historia klasztoru św. Józefa to przede wszystkim posługa duchowa misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej, a z drugiej strony - troska o odnowienie miejsca.  Dowodem na to jest najnowsza jego adaptacja z lat 2016-2019. Co się zmieniło? - Powstało Oblackie Centrum Edukacji i Kultury. Obiekt, znajdujący się na terenie naszego klasztoru, został poddany konserwacji, odrestaurowany i wyremontowany. To, co do tej pory było niedostępne, teraz zostanie udostępnione. Budynek zaadaptowano i wyposażono do działalności kulturalnej, dostęp do niego mają także osoby z niepełnosprawnościami - mówi o. Marcin Szafors OMI, dyrektor centrum.

Barbara Brzuskiewicz, kierownik prac konserwatorskich, i Adam Dyla, pełnomocnik wykonawcy remontu, mówią o wielkim sukcesie prac. - Udało się przywrócić dawną architekturę budynku. Zachować to, co konserwatorsko cenne - mówi B. Brzuskiewicz. Adam Dyla dodaje: - Projekt był trudny wykonawczo. Staraliśmy się pogodzić nowoczesność, walory użytkowe z tym, co narzuciła nam tu historia. Największym sukcesem tej realizacji jest to, że obiekt ożył i służy wszystkim - mówi A. Dyla.

U gdańskich oblatów już się wiele dzieje w odnowionych pomieszczeniach. - Ruszyły zajęcia Gdańskiej Szkoły Kantorów. Swoje próby odbywa tu chór Music Everywhere. To dopiero początek wspólnych działań. Liczymy na kolejne inicjatywy - dodaje o. Szafors.

Plany centrum to m.in. cykliczne koncerty, przeglądy teatralne, warsztaty, wystawy czy konferencje. Zgodnie z unijnymi wymogami, przez 5 najbliższych lat placówka będzie za darmo udostępniać swoje przestrzenie inicjatywom wpisującym się w misję centrum.

Tymczasem, w najbliższą niedzielę 1 grudnia odbędzie się uroczysta rekonsekracja misjonarskiego kościoła pw. św. Józefa. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama