Nowy numer 39/2022 Archiwum

Nie odstawiajmy seniorów na święta

– Samotność jest czymś okropnym dla starszych ludzi. Czują się opuszczeni, wykluczeni społecznie, a to się wiąże z wieloma negatywnymi konsekwencjami, m.in. obniżeniem poczucia własnej wartości. Czasami boją się sami poprosić o wsparcie – mówi Marta Emilia Gałuszka, psycholog.

W okresie przedświątecznym Caritas Archidiecezji Gdańskiej po raz drugi chce głośno mówić o problemie „odstawiania” osób w podeszłym wieku, chorych, na święta. – Większość mieszkańców trójmiejskich domów pomocy społecznej spędza ten ważny czas samotnie. Niepokojące jest również to, że przed świętami wzrasta liczba osób starszych, przywożonych przez rodziny na oddziały ratunkowe. Naszą odpowiedzią na to jest kampania społeczna „Odstawieni na święta” – mówi Beata Kasprzyk, koordynator akcji. Zainicjowane przez Caritas przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem, który jest udziałem 98 proc. mieszkańców domów opieki społecznej. – Zeszłoroczna akcja pokazała, że warto, gdyż 8 podopiecznych z jednego z domów pomocy społecznej w Trójmieście mogło spędzić świąteczny czas w rodzinnej atmosferze. Dla porównania – w roku poprzedzającym akcję nikt z tego DPS nie został do domu zabrany – dodaje koordynator.

Doktor Małgorzata Słowik, pracownik naukowy Katedry Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku, w trakcie inauguracji zeszłorocznej edycji akcji podkreślała, że w ostatnim dziesięcioleciu obserwuje się rozpad więzi międzyludzkich oraz marginalizowanie osób starszych. „Jako przyczyny takiego stanu rzeczy podaje się pęd za wartościami, które nie są istotne, czy odejście od tradycji” – wyjaśniała.

Ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, zauważył, że zmiany kulturowe mocno pogłębiają problem, który ukazuje akcja. Kampania zaowocowała zwiększeniem liczby odwiedzin podopiecznych w placówce przez rodziny. – Każdy z nas może zaprosić do siebie na wigilię osobę samotną ze swojego otoczenia albo na przykład z domu pomocy społecznej. Jeżeli chcesz zaangażować się w akcję, dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszamy do kontaktu pod nr. tel. 515 423 919, adresem: bkasprzyk@caritas.gda.pl oraz do zajrzenia na naszą stronę www.caritas.gda.pl – zachęca B. Kasprzyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama