Nowy numer 5/2023 Archiwum

Studenci oraz dominikanie zapraszają bezdomnych i ubogich na wigilię w Gdańsku

W hali przy ul. Doki 1 (wejście od ul. Wałowej) ponad 600 gdańskich bezdomnych i ubogich podzieli się opłatkiem 21 grudnia. Wigilia przygotowana przez studentów z DA "Górka" odbędzie się już po raz 26.

Tradycja grudniowych spotkań dla potrzebujących narodziła się ponad ćwierć wieku temu w... kuchni. Kuchni św. Mikołaja. - To dzieło miłosierdzia przy naszym duszpasterstwie. Co tydzień, od jesieni do wiosny, rozdajemy zupę dla bezdomnych i potrzebujących. W środę o 16.00 spotykamy się w duszpasterstwie, aby przygotować zupę, a od 18.00 rozdajemy ją na skwerze przy pomniku "Tym, co za polskość Gdańska" przy ul. Podwale Staromiejskie - wyjaśnia Karolina Zabrocka, koordynator wigilijnego wieczoru.

Dwa razy do roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, Kuchnia św. Mikołaja pracuje na pełnych obrotach, by przygotować tradycyjną wigilię i śniadanie wielkanocne. Zorganizowanie spotkania dla ponad 600 osób (bo tylu gości spodziewają się młodzi z "Górki" w tym roku) to poważne wyzwanie. Trzeba opanować logistykę, koordynować działania, ale przede wszystkim zdobyć produkty na wieczerzę i sfinansować wydatki z nią związane. Nowością tegorocznej edycji wigilii jest rozszerzenie akcji z losami. - Od początku grudnia po Mszach św. rozdajemy karteczki z listą produktów oraz podaną ich preferowaną ilością i pojemnością, które chętni mogą przynieść, byśmy mogli uzupełnić paczki wigilijne. Oprócz kościołów akcja została zaproponowana w miejscach pracy, szkołom, uczelniom i w innych miejscach aktywności - opowiada K. Zabrocka.

Do wigilijnej wieczerzy 21 grudnia pozostała ostatnia prosta, ale młodzi ludzie nie tracą zapału w poszukiwaniu pieniędzy i produktów na godne przyjęcie gości. Kwesty i loteria dobroczynności odbędą się 15 grudnia po dominikańskich Mszach św. w Kaplicy Królewskiej i kościele św. Katarzyny [dominikańska świątynia - bazylika św. Mikołaja - pozostaje wciąż zamknięta, z uwagi na możliwą katastrofę budowlaną - przyp. red.].

Chcesz pomóc w organizacji dominikańskiej wigilii? Akcję DA "Górka" można wesprzeć na różne sposoby - dołączyć do grupy wolontariuszy i osobiście włączyć się w działania (zajrzyj na stronę internetową www.gorka.gdansk.dominikanie.pl) lub wesprzeć finansowo na portalu Zrzutka.pl ("Wigilia dla bezdomnych i ubogich").


Więcej o akcji studentów i zakonników czytaj w numerze 49. "Gościa Gdańskiego" na 1 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama