Nowy numer 5/2023 Archiwum

Jubileuszowy Rok Loretański

Rozpoczyna się 8 grudnia br. i trwał będzie do 10 grudnia 2020 roku. To czas szczególnej łaski, związany z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Dotyczy wszystkich podróżujących samolotami, jak również odwiedzających kaplicę w gdańskim Porcie Lotniczym.

O patronce lotnictwa i ogłoszonym przez papieża Franciszka roku jubileuszowym mówi ks. Krzysztof Szerszeń, kapelan gdańskiego Portu Lotniczego.

Ks. Maciej Świgoń: Z jakim wydarzeniem związany jest ogłoszony przez papieża Franciszka Jubileuszowy Rok Loretański?

Ks. Krzysztof Szerszeń: W 1920 r. lotnicy - weterani I wojny światowej - zwrócili się z prośbą do papieża Benedykta XV, aby Matka Boża z Loreto została patronką lotnictwa. Pierwsze samoloty nazywane były "latającymi kościołami", a myśl ta kierowała się w stronę Świętego Domku w Loreto, który - wedle tradycji - został przeniesiony z Nazaretu przez aniołów. Powierzenie więc Matce Bożej Loretańskiej wszystkich podróżujących samolotami, zarówno pasażerskimi, jak i wojskowymi, a także odpowiadających za bezpieczny lot, czyli pilotów oraz personelu powietrznego i naziemnego, wydawało się czymś naturalnym. W 2020 r. będziemy zatem obchodzić 100. rocznicę tego nadania i dlatego papież Franciszek ogłosił Jubileuszowy Rok Loretański.

Jakie są przywileje związane z tą decyzją papieża?

To czas szczególnej łaski, w którym możemy uzyskać odpust zupełny. Dotyczy to pielgrzymujących do sanktuarium w Loreto, jak również wszystkich podróżujących samolotami czy też przybywających do specjalnie na tę okazję wyznaczonych miejsc. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zwrócił się z prośbą do abp. Dal Cin, delegata papieskiego ds. loretańskiego sanktuarium, aby kaplica gdańskiego Portu Lotniczego była w czasie roku jubileuszowego miejscem uprzywilejowanym. Otrzymaliśmy informację o pozytywnej odpowiedzi z Loreto.

Jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego w roku jubileuszowym?

Łaska jubileuszu obejmuje wszystkich podróżujących samolotami oraz nawiedzających kaplicę na naszym lotnisku. Trzeba też spełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu, a więc być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć Komunię św., wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, pomodlić się dowolną modlitwą w intencjach Ojca Świętego oraz odmówić modlitwę jubileuszową.

Modlitwa jubileuszowa

Panie Boże, Twoja chwała jest większa od niebios.
Spraw, by we wzbijaniu się do lotu
wzniósł się na wyżyny również nasz duch
i podaruj nam skrzydła wiary, nadziei i miłości.

Niech promienie Bożego miłosierdzia
wyznaczają drogę każdego samolotu
i niech łączą ludzi wszystkich kontynentów
w uścisku miłości, przyjaźni, solidarności i pokoju.

Przez matczyne wstawiennictwo Błogosławionej Dziewicy z Loreto
chroń wszystkich, którzy Ją wzywają jako Niebiańską Patronkę,
by szczęśliwie zakończyli swoją podróż
między krajami i narodami świata.

Tobie, Ojcze, który ze swym Synem królujesz w chwale
w jedności z Duchem Świętym,
chwała i cześć na wieki. Amen!
Maryjo, Królowo i Bramo Niebios, módl się za nami!


Więcej o Jubileuszowym Roku Loretańskim w 49. numerze "Gościa Gdańskiego" na 8 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama