Nowy numer 31/2021 Archiwum

Pisanie kolędy, czyli święta Bożego Narodzenia po kaszubsku

Podobnie jak w całej Polsce, tak i na Kaszubach wigilia nie zacznie się bez rodziny, nakrytego stołu pełnego smakowitych potraw i śpiewu.

Muzyka rozbrzmiewa na Kaszubach już w czasie Adwentu, gdy tradycyjne pieśni są śpiewane nie tylko w kościele, ale także w domach. A kiedy nadchodzą święta, śpiewanie jest ich nieodłącznym elementem. Kaszubi są muzykalni - lubią śpiewać, grać na instrumentach, pogwizdywać w czasie pracy.

- U nas nie ma świąt bez kolędy. I na nadchodzące święta przygotowaliśmy rodzinnie, bo z córką Weroniką, wydawnictwo muzyczne. To płyta „Żegnôj swiat całi" z moimi tekstami, muzyką Jerzego Stachurskiego z Czeczewa, a zaśpiewała Weronika, która jest dyplomowaną śpiewaczką - mówi Eugeniusz Pryczkowski. Na płycie znalazło się 15 utworów, w tym 12 nowych kolęd po kaszubsku. Ich śpiewanie i tworzenie to - zdaniem E. Pryczkowskiego - domena Kaszubów.

W domu Elżbiety i Eugeniusza Pryczkowskich śpiew jest elementem życia rodzinnego. Pani Elżbieta jest nauczycielką, dziennikarką i propagatorką kaszubszczyzny, jej mąż - znanym kaszubskim działaczem społecznym, ale także dziennikarzem, pisarzem. Eugeniusz Pryczkowski ma w swoim dorobku prawie 30 książek, 200 tekstów piosenek oraz ponad 3,5 tys. artykułów prasowych. Przez wiele lat prowadził również w gdańskiej TVP magazyn „Rodnô Zemia”.


Więcej o kaszubskich zwyczajach w najnowszym numerze 51-52 "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama