Nowy numer 30/2021 Archiwum

Szopki w archidiecezji gdańskiej

Tradycję budowania bożonarodzeniowych grot zapoczątkował w 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Trudno wyobrazić sobie święta Narodzenia Pańskiego bez betlejemskiej szopki w każdym kościele. Prezentujemy zdjęcia nadesłanych dzieł z archidiecezji gdańskiej.

Papież Franciszek na początku grudnia br. napisał list apostolski Admirabile signum, o znaczeniu i wartości żłóbka.

"Odkrywamy przed nim, jak ważne dla naszego, często gorączkowego życia jest odnajdywanie chwil milczenia i modlitwy. Milczenia, aby kontemplować piękno oblicza Dzieciątka Jezus, Syna Bożego, zrodzonego w ubóstwie stajni. Modlitwy, aby wyrazić nasze zadziwione podziękowanie w obliczu tego ogromnego daru miłości, jaki jest nam dany" - zaznaczył Ojciec Święty.

Tradycja, którą zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu 24 grudnia 1223 r. trwa do dziś w każdej kaplicy, świątyni i w naszych domach rodzinnych. Poniżej prezentujemy nadesłane fotografie szopek ze świętych miejsc naszej archidiecezji.

Gdańsk-Żabianka, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej.   Gdańsk-Żabianka, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej.
ks. Adam Kołkiewicz
Ruchoma szopka w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance.
A. K.
« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama