Nowy numer 33/2022 Archiwum

Świętość w obiektywie

Maciej Kosycarz, znany gdański fotoreporter, rozpoczyna papieski rok rocznicowy albumem „Jan Paweł II na Pomorzu. Fotograficzne wspomnienia”. To podróż przez pielgrzymki świętego nad polskie morze.

Rok 100. urodzin papieża Polaka nie jest jedynym przyczynkiem do powstania wydawnictwa. Za decyzją o przygotowaniu publikacji przez gdańskiego fotografa stoją też osobiste powody. Pierwszym, najbardziej naturalnym, jest oczywiście autorstwo fotografii. Maciej Kosycarz i jego nieżyjący już ojciec Zbigniew dokumentowali wszystkie wizyty św. Jana Pawła II na Pomorzu. Pojawiali się w miejscach, gdzie papież odprawiał Msze św., ale też tam, gdzie spotykał się z mieszkańcami Pomorza.

– Byliśmy tak blisko świętego, jak tylko nam pozwolono. Osoby, które sięgną do albumu, zobaczą nie tylko wielkie, plenerowe wydarzenia, ale też bardzo bliskie kadry, które udało nam się zatrzymać w fotografiach. Wiele z nich zrobiliśmy jeszcze w technice analogowej, na materiałach, które były wtedy dostępne. W albumie prezentuję również prace innych pomorskich fotografów, którzy z nami współpracowali – mówi M. Kosycarz.

Kolejnym powodem było osobiste doświadczenie Macieja. – Dwa lata temu spotkałem się z młodzieżą gimnazjalną w bibliotece na Zaspie. Podczas wykładu i prezentacji zdjęć pokazałem m.in. fotografię z 1987 r., przedstawiającą setki tysięcy ludzi zgromadzonych wokół drewnianego dziobu okrętu. Na pytanie, co to było za wydarzenie, nikt z nich nie potrafił odpowiedzieć, że była to Msza św. odprawiana przez naszego rodaka św. Jana Pawła II. Przecież brali w niej udział rodzice, dziadkowie czy wychowawcy gimnazjalistów. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego nikt im tego nie przekazał, ale to też zmotywowało mnie do wydania tego albumu – opowiada M. Kosycarz.

Trzecim, najważniejszym emocjonalnie argumentem do wydania albumu stało się rodzinne wydarzenie dotyczące Macieja. W czasie papieskiej Mszy św. na sopockim hipodromie w roku 1999... urodził się Konrad, syn fotografa. – Informacja o narodzinach syna dotarła do mnie, kiedy robiłem zdjęcia na tzw. zwyżce dla fotografów. Nigdy nie zapomnę tej chwili. I tego, gdy dzieliłem się tą informacją z kolegami – fotografami i dziennikarzami, którzy tam byli – wspomina.

Według fotografa, album „Jan Paweł II na Pomorzu. Fotograficzne wspomnienia” ma nie tylko przypominać tamte ważne dni, ale również edukować kolejne pokolenia. To fotograficzny zapis dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II na Pomorze. Rok 1987 to przede wszystkim Gdańsk, Msza św. w Gdyni oraz krótki pobyt w Sopocie, natomiast rok 1999 to Gdańsk, Sopot i Pelplin. Zdjęcia pokazują nie tylko ważne momenty z tych wizyt, ale oddają również atmosferę tamtych dni. – Zobaczyć na nich można przygotowania do pielgrzymki oraz tysiące ludzi oczekujących i przeżywających pobyt papieża Polaka na Pomorzu. Wśród nich być może znajdziemy i siebie, kogoś bliskiego lub znajomego – dodaje M. Kosycarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama