Nowy numer 26/2022 Archiwum

Wrócili z Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu

- Klimat był niesamowity. Jadąc w wypełnionym po brzegi tramwaju, zaczynaliśmy śpiewać polskie kolędy. Włączali się wszyscy, również młodzi z innych krajów - mówi ks. Andrzej Lojtek.

W Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu z archidiecezji gdańskiej uczestniczyło ok. 200 osób. Inicjatorem wyjazdu jednej z grup był ks. Lojtek, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ds. młodzieży. - Kiedy miałem 18 lat, pojechałem do wioski Taizé i tamto doświadczenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Później byłem na ESM w Poznaniu. Gdy usłyszałem, że spotkanie jest we Wrocławiu, wraz z ks. Piotrem Nadolskim postanowiliśmy zebrać młodzież i pojechać - mówi kapłan.

Małgorzata Dettlaff z parafii pw. Trójcy Świętej w Gdyni-Dąbrowej nigdy wcześniej nie brała udziału w ESM. - Po raz pierwszy usłyszałam o tym dwa lata temu. Dla mnie to coś zupełnie nowego. Pomyślałam, że może to być dobry pomysł, aby w ten sposób spędzić tegorocznego sylwestra - opowiada.

Patrycja Gazda z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance, jadąc do Wrocławia, znała już charyzmat braci z ekumenicznej wspólnoty. - Wiedziałam, czego mogę się spodziewać, gdyż w Taizé byłam trzykrotnie. Kiedy jechaliśmy do Wrocławia, byłam trochę przestraszona. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak to wszystko ma wyglądać. Przypuszczałam tylko, że podobnie jak w Taizé, będzie jakieś miejsce centralnych spotkań, gdzie wszyscy będziemy modlić się kanonami - mówi.

Pod koniec ESM we Wrocławiu brat Alois, przeor wspólnoty braci z Taizé, ogłosił, że kolejne spotkanie młodych odbędzie się w Turynie. - To będzie większe wyzwanie, ze względu na wyjazd do Włoch. Może uda mi się jeszcze do tego pomysłu zapalić innych moich znajomych - uśmiecha się Patrycja.


Więcej o wrażeniach ks. Andrzeja, kl. Wojciecha, Małgorzaty i Patrycji po powrocie z Europejskiego Spotkaniach Młodych w 2. numerze "Gościa Gdańskiego" na 12 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama