Nowy numer 31/2022 Archiwum

Gdańsk w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Adamowicza

Rok po zabójstwie prezydenta Gdańska przygotowano szereg wydarzeń upamiętniających śp. Pawła Adamowicza. 14 stycznia o godz. 18 w bazylice Mariackiej, gdzie pochowano prezydenta, odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w pierwszą rocznicę śmierci.

Oprócz Mszy św., którą odprawi abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, obchodom będzie towarzyszyć poniedziałkowa (13 stycznia) ekumeniczna modlitwa za zmarłego. Przedstawiciele różnych wyznań spotkają się o godz. 20.30 przy grobie P. Adamowicza w bazylice Mariackiej, by modlić się za jego duszę.

Prezentujemy też uroczystości zaplanowane przez gdańskich urzędników. Obchody zainauguruje w piątek 10 stycznia o godz. 10 uroczystość nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku imienia Pawła Adamowicza. Odbędzie się ona przy ul. Bażyńskiego 4, w kampusie UG.

11 stycznia, w sobotę, o godz. 18 w ECS odbędzie się kolędowanie poświęcone pamięci prezydenta Adamowicza. Natomiast 12 stycznia, w niedzielę, na placu przed ECS w godz. 16-21 będzie miał miejsce 28. gdański finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na godz. 19.30-20 zaplanowano Światełko do Nieba ku czci zamordowanego prezydenta.

W poniedziałek 13 stycznia o godz. 10 trasie samochodowej Nowa Bulońska zostanie nadana nazwa alei Pawła Adamowicza. Tego dnia o godz. 17 w ECS Wieczór dla Przyjaciela, z premierą książki "Śmierć prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek. O godz. 19.45 w okolicach Katowni zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa w rocznicę i w miejscu zamachu.

We wtorek 14 stycznia o godz. 18 w Oliwskim Ratuszu Kultury koncert "Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza". Uroczystości miejskie zakończy 15 stycznia, w środę, w godz. 10-18.30 konferencja w ECS "Przemoc i polityka".


Wspomnieniowy tekst poświęcony śp. Pawłowi Adamowiczowi w najbliższym, 2. numerze "Gościa Gdańskiego" na 12 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Marek_Piotrowski
    12.01.2020 20:03
    Myślę, że przez szacunek do śmierci należałoby wybrać opcję "o zmarłych nic". Bo peany na cześć p.Abramowicza przy jednoczesnym zamilczeniu jego udziału w czarnych marszach czy niejasnościach finansowych są niesmaczne.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama