Gdański IPN przygotował obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski

Wielka uroczystość w Pucku z udziałem prezydenta RP, plenerowe wystawy i wydawnictwa, wśród nich album - tak Pomorze będzie świętować stulecie powrotu do Polski.

O planach dotyczących obchodów informował na briefingu prasowym w czwartek 16 stycznia prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN w Gdańsku. Spotkanie poświęcono wszystkim inicjatywom oddziału związanym z 100. rocznicą zaślubin Polski z morzem.

- Poprzez nasze działania edukacyjne, naukowe, ale także liczne upamiętnienia, chcemy przybliżyć Polakom postaci, wydarzenia, fakty związane z powrotem Pomorza i Kujaw do Polski, które nie są powszechnie znane i nie zapisały się dotychczas w świadomości społecznej. Jednym z takich mniej znanych bohaterów polskiej niepodległości jest np. Antoni Miotk - mówił prof. Mirosław Golon.

Kluczowym wydarzeniem rocznicowych obchodów będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej Antoniego Miotka, puckiego działacza niepodległościowego, kulturalnego i społecznego, 10 lutego o godz. 10.15 na Starym Rynku 16 w Pucku. Tablicę odsłonią m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek. Autorem dzieła jest rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer, który stworzył pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w ubiegłym przy gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

- W dniach od 7 do 28 lutego zapraszamy do Pucka na wystawy plenerowe poświęcone różnym aspektom procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Ekspozycjom będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników IPN Gdańsk - dodał Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN.

Briefing poprzedziła prezentacja wystawy pn. "Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921" przed budynkiem gdańskiego IPN przy al. Grunwaldzkiej. Na 19 planszach ekspozycji przedstawione zostały wysiłki Polaków - żołnierzy, ochotników i dyplomatów - w ustaleniu granic odrodzonej Polski. Zaprezentowano zagadnienia dotyczące m.in. obrony Lwowa, powstania wielkopolskiego, sejneńskiego, powstań śląskich. Osobna część ekspozycji dotyczy powrotu Pomorza i Kujaw do Polski oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Gdański IPN przygotował obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski   Wystawę poświęconą 100. rocznicy powrotu Pomorza do Polski można oglądać do 17 lutego. Jan Hlebowicz IPN

Powstał także album pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza... Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920”. Publikacja jest rozszerzoną wersją wystawy o tym samym tytule, której odsłonięcie nastąpiło w największych miastach województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego w listopadzie 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawartość ekspozycji wzbogacono o nieprezentowane wcześniej fotografie, fragmenty wspomnień i artykułów prasowych. Album zawiera ponad 130 zdjęć oraz plakaty, ulotki i mapy. Składa się z 13 rozdziałów w układzie chronologiczno-rzeczowym, przedstawiających najważniejsze aspekty odzyskania niepodległości na Kujawach i Pomorzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..