Nowy numer 39/2023 Archiwum

Powstał pomorski album fotograficzny o św. Janie Pawle II

Maciej Kosycarz, znany gdański fotoreporter, rozpoczyna papieski rok rocznicowy, albumem "Jan Paweł II na Pomorzu. Fotograficzne wspomnienia”. To fotograficzna podróż przez pielgrzymki świętego nad polskie morze.

Rok stulecia urodzin papieża-Polaka nie jest jedynym przyczynkiem do powstania wydawnictwa. Za decyzją o przygotowaniu publikacji przez gdańskiego fotografika stoją też osobiste powody. Pierwszym, najbardziej naturalnym jest oczywiście autorstwo fotografii. Maciej Kosycarz i jego nieżyjący już ojciec Zbigniew dokumentowali wszystkie wizyty św. Jana Pawła II na Pomorzu. Pojawili się w miejscach, gdzie papież odprawiał Msze św., ale też tam, gdzie spotykał się z mieszkańcami Pomorza.

- Byliśmy tak blisko świętego jak tylko nam pozwolono. Osoby, które sięgną do albumu zobaczą nie tylko wielkie, plenerowe wydarzenia, ale też bardzo bliskie kadry, które udało nam się zatrzymać w fotografiach. Wiele z nich zrobiliśmy jeszcze w technice analogowej, na materiałach, które były wtedy dostępne. W albumie prezentuję również prace innych pomorskich fotografików, którzy z nami współpracowali - mówi Maciej Kosycarz.

Kolejnym powodem było osobiste doświadczenie Macieja, związane z pewnym spotkaniem. - Dwa lata temu spotkałem się z młodzieżą gimnazjalną w bibliotece na Zaspie. Podczas wykładu i prezentacji zdjęć pokazałem m.in. fotografię z 1987 roku, przedstawiającą setki tysięcy ludzi zgromadzonych wokół drewnianego dziobu okrętu. Na pytanie, co to było za wydarzenie, nikt z nich nie wiedział, że była to Msza św. odprawiana przez naszego rodaka., św. Jana Pawła II. Przecież brali w niej udział rodzice, dziadkowie czy wychowawcy gimnazjalistów. Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego nikt im tego nie przekazał, ale to też zmotywowało mnie do wydania tego albumu - mówi Maciej Kosycarz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast