W trójmiejskich kościołach różnych wyznań przez najbliższe dni będą modlić się wspólnie wierni. Modlitewne spotkania rozpoczęła Msza św. w rzymskokatolickiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela na gdańskiej Żabiance.
Liturgię sprawował bp Zbigniew Zieliński z licznymi kapłanami, wśród nich m.in. ks. Dariuszem Ławikiem, archidiecezjalnym referentem ds. ekumenizmu. Byli obecni także przedstawiciele bratnich Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego i prawosławnego. Modliły się również siostry brygidki, osoby konsekrowane, wierni różnych obrządków chrześcijańskich i parafianie z gdańskiej Żabianki.
Biskup Zbigniew Zieliński przypomniał, że hasłem tegorocznych spotkań są słowa: "Życzliwi bądźmy". - A dzisiejsza modlitwa odbywa się w ramach rozważań pojęcia pojednania. Mówi o tym dzisiejsze czytanie z Dziejów Apostolskich, które przypomina podróż św. Pawła statkiem po wzburzonym morzu. To pojednanie ma nam również towarzyszyć w życiu codziennym, ale też w relacjach między naszymi bratnimi kościołami - mówił na wstępie liturgii hierarcha.
Słowo Boże wygłosił do zgromadzonych ks. prot. Dariusz Jóźwik, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku. - Myśl przewodnia tegorocznych spotkań modlitewnych prowadzi nas do pojęcia życzliwości. To nic innego jak wezwanie nas wszystkich do życzliwości w życiu codziennym. Do otwartości na innych. Także na tych, którzy są obcy kulturowo, przychodzą do nas niejako ze świata. Obowiązkiem nas wszystkich, chrześcijan, jest wyjście im naprzeciw, z otwartymi ramionami i sercem - mówił prawosławny duchowny.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponad stuletnią tradycję w kościele katolickim. W 2020 roku rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty. W Trójmieście tegoroczne nabożeństwa oraz spotkania o charakterze ekumenicznym odbędą się z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów - rzymskokatolickiego, prawosławnego, polskokatolickiego czy ewangelicko-metodystycznego.
W ramach Tygodnia Jedności Chrześcijan na całym świecie odbywają się liczne konferencje, spotkania i nabożeństwa organizowane przez Rady Ekumeniczne. Konferencje Episkopatów Kościołów różnych krajów. Każdego roku na całym świecie za wiarę ginie prawie sto tysięcy chrześcijan. Trzysta milionów jest prześladowanych.
Jak co roku wspólne spotkania ekumeniczne zakończy międzywyznaniowa modlitwa o pokój. W centrum ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku 30 stycznia spotkają się nie tylko chrześcijanie.