Nowy numer 26/2022 Archiwum

Co znaczy otwartość

Łączy nas nie tylko chrzest, ale też miłość do Boga – takie przesłanie płynie z kolejnych spotkań ekumenicznych w trójmiejskich świątyniach.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Msza św. w rzymskokatolickiej parafii pw. Chrystusa Odkupiciela na gdańskiej Żabiance.

Liturgię sprawował bp Zbigniew Zieliński z licznymi kapłanami, wśród nich m.in. ks. Dariuszem Ławikiem, archidiecezjalnym referentem ds. ekumenizmu. Byli obecni także przedstawiciele bratnich Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego i prawosławnego. Modliły się również siostry brygidki, osoby konsekrowane, wierni różnych obrządków chrześcijańskich i parafianie z gdańskiej Żabianki. Biskup Zieliński przypomniał, że hasłem tegorocznych spotkań są słowa: „Życzliwymi bądźmy”.

– Dzisiejsza modlitwa odbywa się w ramach rozważań pojęcia pojednania. Ma ono nam towarzyszyć w życiu codziennym, ale też w relacjach między naszymi bratnimi Kościołami – mówił na wstępie liturgii hierarcha. Słowo Boże wygłosił ks. prot. Dariusz Jóźwik, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku. – Myśl przewodnia tegorocznych spotkań prowadzi nas do pojęcia życzliwości. Do otwartości na innych. Także na tych, którzy są obcy kulturowo, przychodzą do nas niejako ze świata. Obowiązkiem nas wszystkich, chrześcijan, jest wyjście im naprzeciw, z otwartymi ramionami i sercem – mówił prawosławny duchowny.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma już ponadstuletnią tradycję w Kościele katolickim. W 2020 r. rozważany był biblijny tekst zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty. W Trójmieście tegoroczne nabożeństwa oraz spotkania o charakterze ekumenicznym odbywały się z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów – rzymskokatolickiego, prawosławnego, polskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego czy ewangelicko-metodystycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama