Ponad 3000 zdjęć i pocztówek, zdigitalizowanych przez Muzeum Gdańska, dokumentujących historię miasta, zostało udostępnionych w otwartych zasobach online. Każdy może je skopiować na swój komputer lub smartfon i podziwiać stary Gdańsk.
Pierwszy zbiór liczący 1600 czarno-białych negatywów w formacie 6 x 6 cm (film zwojowy, typ 120) obejmuje kolekcję autorstwa Kazimierza Lelewicza – fotografa związanego z Gdańskiem. Drugą partią jest kolekcja 1459 pocztówek zakupionych przez muzeum w 2018 r. To kolekcja polskiego wydawnictwa, które w okresie międzywojennym wydawało karty pocztowe z widokami gdańskimi.
Można je oglądać i bezpłatnie pobrać na swój komputer ze strony http://dziedzictwo-gdansk.pl/
Na pocztówkach z okresu międzywojennego, głównie z lat 1929-1935, umieszczano widoki Głównego Miasta i znajdujące się tam obiekty – kościoły, zabytkowe kamienice, widoki z wież na panoramę miasta, nadbrzeże Motławy i cumujące statki czy urokliwe widoki Oliwy oraz nadmorskie promenady i domy plażowe. Oprócz Gdańska na kartkach pocztowych widniały również zdjęcia Sopotu i kuracjuszy na plażach.
Zbiór negatywów to kolekcja Kazimierza Lelewicza (ur. 1896 w Lubartowie, zm. 1986 w Gdańsku), który był członkiem-założycielem Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, członkiem-założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz wieloletnim pracownikiem Studium Fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Duża część negatywów dotyczy miejsca pracy autora - Politechniki Gdańskiej.
- Negatywy Kazimierza Lelewicza ukazują mozolny proces odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych począwszy od lat 40. aż po lata 70. zeszłego stulecia. Kadry dokumentują nie tylko architekturę, ale również ludzi zaangażowanych w powstawanie miasta od nowa. Materiały te stanowią niezwykle ciekawy zbiór do badań i studiów nad powojenną odbudową Gdańska, ale mamy też nadzieję, że udostępnione online będą cieszyć się dużym zainteresowaniem osób niezwiązanych zawodowo z historią czy architekturą - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
W drugim etapie projektu zostaną zdigitalizowane i również udostępnione obiekty z kolekcji numizmatów (3500 sztuk) oraz szklane negatywy i diapozytywy z lat 30. i 40. XX w. (51 sztuk). Liczba pokazywanych online obiektów ma wzrosnąć łącznie do 10 tys. w 2020 r. dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 101 tys. zł. dla wartego nieco blisko 148,5 tys. zł projektu.