Publikacja "Pomorscy ojcowie niepodległości" i inne materiały promocyjne wzbogacą zbliżające się obchody powrotu Pomorza do Polski. We współtworzeniu interaktywnego wydawnictwa gdańskiego oddziału Instytutu wzięły udział dziennikarki Radia Gdańsk.
W gdańskiej siedzibie Instytutu we wtorek 4 lutego Krzysztof Drażba, naczelnik pionu edukacji oddziału IPN, i Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk, zaprezentowali efekt współpracy. - Przygotowaliśmy i wydaliśmy materiał edukacyjny pt. ”Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć”. To minisłownik biograficzny ponad 30 wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza od końca wieku XIX oraz polskich gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku. Wydawnictwo jest interaktywne; połączone z audycjami Radia Gdańsk poświęconymi tym postaciom. Można znaleźć je w książce w karcie pamięci, a także posłuchać ich skanując kody QR znajdujące się przy tekstach – mówił Krzysztof Drażba.
W książę zawarto biogramy takich postaci jak: gen. Józef Haller, adm. Józef Unrug, ks. Feliks Bolt, ks. Józef Wrycza, Józef Wybicki, Eugeniusz Kwiatkowski, Alf Liczmański, Brunon Zwarra, Antoni Lendzion oraz sylwetki pomorskich duchownych – męczenników II wojny światowej. Teksty wprowadzające napisali Krzysztof Drażba i Adam Chmielecki. Prezes Radia Gdańsk podkreślił, że od ponad dwóch lat dziennikarki, dokumentalistki radia, pracowały nad audycjami, które złożyły się na dodatkowy materiał umieszczony w publikacji. - Udział w tym projekcie jest częścią misji Radia Gdańsk jako nadawcy publicznego. Jest nią ukazywanie ważnych postaci związanych z tożsamością regionalną i narodową. Przesłanie tego wydawnictwa jest jasne: to radość z odzyskania niepodległości przez Polskę z jednej strony, a także ukazanie, że silna świadomość regionalna nie musi iść w kontrze do świadomości narodowej - mówił A. Chmielecki.
Materiały radiowe, wyemitowane w eterze, a teraz uwiecznione w publikacji, przygotowały dziennikarki Radia Gdańsk: Marzena Bakowska, Anna Rębas i Magda Świerczyńska-Dolot. - To była niezwykła praca, pełna niespodzianek, odkryć i fascynacji ludźmi, którzy żyli niemal sto lat przed nami. Dzięki rozmowom z historykami udało nam się ukazać z jednej strony wielkie postaci, z drugiej to, że byli to żywi ludzie, z krwi i kości, mający silne związki z naszym regionem , funkcjonujący w miejscach, w których my żyjemy współcześnie - mówi A. Rębas.
Prócz publikacji Instytut przygotował inne materiały związane z 100. rocznicą zaślubin Polski z morzem. Są to m.in. odznaki pamiątkowe Frontu Pomorskiego, odblaskowe biało-czerwone opaski czy broszura Antoni Abraham.
Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem przygotowanych przez IPN Gdańsk materiałów edukacyjnych i promocyjnych zapraszamy do siedziby IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216). Odbiór do 10 lutego włącznie według następującego harmonogramu:
środa 5 lutego: 9.00–16.00,
czwartek 6 lutego: 11.00–18:00,
piątek 7 lutego: 9.00–16:00,
poniedziałek 10 lutego: 9.00–16:00.
Dodatkowo materiały promocyjne będzie można otrzymać podczas uroczystości 10 lutego w Pucku na stoiskach IPN Gdańsk.