Nowy numer 38/2023 Archiwum

Zmarł ks. kan. Franciszek Lisiński - uroczystości pogrzebowe

W czwartek 6 lutego, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w 73. roku życia i 47. roku kapłaństwa ks. kan. Franciszek Lisiński, rezydent w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 13 lutego o godz. 11 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie.

Program uroczystości żałobnych:

Środa - 12 lutego
19.00 - wprowadzenie trumny, Różaniec,
20.00 - Msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu, kolegów kursowych i księży, którzy współpracowali z ks. kan. Franciszkiem - czuwanie do 22.00

Czwartek - 13 lutego
7.00 i 7.30 - Msze św. parafialne,
10.00 - modlitwa różańcowa,
11.00 - uroczysta Msza św. pogrzebowa z jutrznią pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejście na cmentarz parafialny w Redzie przy ul. Gdańskiej, gdzie odbędzie się pochówek.

Requiescat in pace!


Ksiądz kanonik Franciszek Lisiński urodził się dnia 23 stycznia 1948 roku w Jastrzębiu (powiat Brodnica), w praktykującej rodzinie katolickiej Łucjana i Stefanii z domu Krajnik. Jego ojciec z zawodu był kowalem i zmarł, kiedy Franciszek miał 10 lat. Matka zajmowała się domem i wychowywała syna Franciszka oraz jego dwie siostry: Alicję i Ewę.

Franciszek ochrzczony został w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jastrzębiu, tam też w roku 1963 otrzymał sakrament bierzmowania. Po śmierci ojca Franciszek nosił się z zamiarem zdobycia zawodu i pracy, aby pomóc mamie w utrzymaniu domu. Uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Grudziądzu. Jego wcześniejsze plany uległy jednak zmianie, kiedy poczuł, że jest mu pisana inna droga. Podjął ją w roku 1967 rozpoczynając formację do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Pelplinie.

Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1972 roku w Pelplinie z rąk bp. Bernarda Czaplińskiego, zaś święcenia prezbiteratu dnia 27 maja 1973 roku także w Pelplinie z rąk tegoż samego biskupa chełmińskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w dwóch placówkach duszpasterskich: w parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Zwiniarzu koło Lubawy (1973-1978) oraz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Redzie (1978-2020). Pierwszą parafię zawsze wspominał z wielką sympatią, przywołując w pamięci wielu życzliwych ludzi. Z parafią w Redzie związał się jednak aż na kolejne 42 lata swojego życia kapłańskiego. Dla mieszkańców Redy stał się powiernikiem spraw duchowych, miłosiernym sługą konfesjonału, szafarzem sakramentów świętych, głosicielem Słowa Bożego, katechetą i pasterzem na wzór Serca Jezusowego. Śp. ks. Franciszek Lisiński poza gorliwą praca duszpasterską w parafii pełnił również funkcję kapelana Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Rumia-Reda.

Gorliwa służba i zaangażowanie pasterskie śp. ks. Franciszka Lisińskiego zostało docenione poprzez uhonorowanie go w roku 1989 tytułem Radcy Duchownego ad honores przez biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego oraz w roku 1993 tytułem Kanonika Honorowego Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej przez arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego.

Śp. ks. kan. Franciszek Lisiński zmarł dnia 6 lutego 2020 roku, w 73 roku życia i 47 roku kapłaństwa. Przez wiele lat z pokorą dźwigał krzyż choroby i cierpienia. W pamięci wiernych pozostaje zatroskanym o dobro parafii duszpasterzem, a zwłaszcza cierpliwym i gorliwym spowiednikiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast