Nowy numer 38/2021 Archiwum

Abp Adamczyk nuncjuszem w Argentynie

22 lutego Ojciec Święty Franciszek mianował pochodzącego z archidiecezji gdańskiej abp. Mirosława Adamczyka nuncjuszem apostolskim w Argentynie.

Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 r. w Gdańsku. W 1981 r. rozpoczął formację w Gdańskim Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 r. z rąk abp. Tadeusza Gocłowskiego. Po dwóch latach pracy jako wikariusz w parafii św. Ignacego z Loyoli w Gdańsku-Starych Szkotach został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej. Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej.

22 lutego 2013 r. papież Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 r. - w Sierra Leone. 12 sierpnia 2017 r. został nuncjuszem w Panamie. W tym charakterze gościł Ojca Świętego w budynku nuncjatury podczas odbywających się w tym kraju w styczniu 2019 r. Światowych Dni Młodzieży.

Arcybiskup Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 r. w archikatedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza, któremu asystowali abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, i abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Na swoje zawołanie biskupie przyjął słowa: "Spes autem non confundit" (A nadzieja zawieść nie może).

Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama