Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rozpoczyna się Wielki Post u pomorskich grekokatolików

Kościoły wschodnie w Czysty Poniedziałek, który przypada w tym roku 2 marca, rozpoczynają Wielki Post. - To czas głębokiej pracy duchowej nad sobą i kształtowania cnót takich jak pokora, umiarkowanie - mówi ks. mitrat Józef Ulicki z parafii greckokatolickiej w Gdańsku.

Czas wewnętrznej pracy i przemiany dla wiernych obrządku greckokatolickiego potrwa 7 tygodni. Jest dłuższy niż w kościołach zachodnich. I kładzie nacisk na inne akcenty życia religijnego. - Z jednej strony łączy nas to, że Wielki Post jest czasem przygotowania do Paschy, rozważaniem przede wszystkim męki Pańskiej. Z drugiej zaś - w Kościele obrządku greckiego mocny akcent jest położony na ascezę, pracę duchową, opanowanie i umiarkowanie. To są wskazówki dla wiernych w tym czasie - mówi ks. mitrat.

W odróżnieniu od Kościoła rzymskokatolickiego, w dniu rozpoczęcia tego okresu nie ma zwyczaju posypywania głów popiołem. Obowiązuje natomiast post ścisły. - Jest bardzo surowy. Już od pierwszego dnia przez cały okres pościmy. Nie możemy spożywać, oczywiście, mięsa czy wędlin, ale także nabiału. Z naszej diety znikają jajka, sery, twarogi, mleko i wszelkie jego przetwory - wylicza ks. Ulicki.

Ścisły post od mięsa i nabiału obowiązuje również w Wielki Piątek. Dopiero Wielkanoc, co ciekawe - nazywana w obrządku greckim Wielkim Dniem, czyli Welyg Den, zwalnia wiernych z obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i zawierających nabiał.

W centrum Wielkiego Postu Kościołów wschodnich jest także modlitwa. Ma ona szczególny charakter i formę - to wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka do Ducha. Składa się z trzech części, które są uroczyście odmawiane przez wiernych codziennie w czasie Wielkiego Postu. Modlitwa św. Efrema Syryjczyka zawiera wiele znaczeń. - Pierwsze jej wezwanie brzmi: "Panie i Władco życia mego! Nie daj mi ducha próżniactwa, zniechęcenia, żądzy władzy i próżnych słów!". Próżnowanie nie jest czasem wolnym, czasem odpoczynku, a pustym czasem, niezapełnionym niczym. Dlatego też trzeba z nim walczyć - dodaje ks. mitrat.

Wielkanoc w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich przypada tydzień po łacinnikach. Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, ale też z innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy. W Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

Parafia greckokatolicka św. Bartłomieja i Opieki NMP znajduje się w centrum Gdańska, przy ul. Zaułek św. Bartłomieja, w sąsiedztwie szkoły muzycznej i Galerii Madison.


Więcej o grekokatolickim Wielkim Poście w nr 9 "Gościa Gdańskiego" na 1 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama