Nowy numer 32/2022 Archiwum

Ukochana córka Boga

– Dramatem współczesnej kobiety jest to, że dała sobie wmówić, iż piękno jest czymś z matrycy, a tymczasem w Bożym zamyśle każda z nas jest edycją limitowaną – mówi Ewa Pankiewicz.

W Ewie od kilku lat narastało pragnienie, by dzielić się radością bycia kobietą. – Widziałam, jak wiele kobiet nie cieszy się z daru swojej kobiecości, bo albo go jeszcze nie odkryło, albo zupełnie o nim nie wie. Kiedy to pragnienie dzielenia się z nimi tym, że są Boskimi kobietami sięgnęło zenitu, dostałam zaproszenie do nowo tworzącej się wspólnoty dla pań – „Kobieta jest Boska” – opowiada E. Pankiewicz.

Pomysł na tę wyjątkową inicjatywę zrodził się w głowie Małgorzaty Ebertowskiej. – Zadzwonił telefon z propozycją, bym włączyła się w dzieło pomocy kobietom w odczytywaniu ich powołania. Nie wahałam się, bo czułam, że właśnie na to czekałam – wspomina Ewa.

Kobieta jest Boska

– Od samego początku istnienia Kościoła kobieta jest z nim bardzo mocno związana. Bóg zapragnął, by kobiecość była w jego centrum. Dał więc Maryję, która urodziła naszego Zbawiciela – mówi ks. Łukasz Grelewicz, opiekun wspólnoty „Kobieta jest Boska”. Opiekun przywołuje biblijne obrazy stworzenia człowieka. – Stwórca powołuje do życia mężczyznę oraz kobietę, która otrzymuje imię Chawwa – matka żyjących. Bóg chce dać mężczyźnie odpowiednią dla niego pomoc – wyjaśnia.

Przyznaje, że „Kobieta jest Boska” to odpowiedź na potrzebę dzisiejszego świata. – Jest konieczność budowania kobiecości, a także formacji kobiet, gdyż wiele pań nie uświadamia sobie, że są ukochane przez Boga, że są Jego córkami, a co za tym idzie – mają w sobie ogromny potencjał miłości, są nastawione na relacje, są powołane do dawania życia, nie tylko w znaczeniu porodu, ale dają życie, inspirując, zapalając do pracy nad sobą. Jednak nie da się pokazać piękna kobiecości, pomijając męskość. Tak jak nie da się pokazać wartości mężczyzny bez mądrości kobiety. To zawsze idzie w parze – podkreśla opiekun.

Wrażliwa, ale waleczna

– Wspólnota to dla mnie bezpieczne miejsce, gdzie nie trzeba nikogo udawać, nie jest się ocenianym, przeciwnie – można liczyć na życzliwość i pomoc w każdej sytuacji – mówi Ola Lewandowska. „Kobieta jest Boska” zakotwiczyła przy klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Gdańsku-Świętym Wojciechu. – Panuje tutaj bardzo domowa atmosfera. Są wśród nas dziewczyny w różnym wieku, z różnych środowisk, z różnymi problemami, ale właśnie we wspólnocie znajdujemy dla naszego życia wspólny mianownik – Boga – dodaje Ola. Kilka razy w roku organizują rekolekcje, na które zapraszają kobiety z całej Polski.

– Każda ma w sobie pragnienie potwierdzenia swojego piękna, to jest w nas „wdrukowane”, dostałyśmy to z Boskim DNA, ale same tego potwierdzenia nie otrzymamy. Będziemy się raniły, będziemy szukały nie tam, gdzie trzeba, będziemy chodziły smutne. Swoje piękno możemy zobaczyć wyłącznie przy Bogu – mówi E. Pankiewicz. – Byłoby cudownie, gdybyśmy przestały porównywać się z innymi, bo każda jest piękna na podobieństwo Stwórcy. A kiedy kobieta zna poczucie swojej wartości, staje się dla świata harmonią, nie ma w niej zazdrości, jest afirmacją życia. Od lata zauważam, że kobietom tej wiedzy brakuje, przez co wiele z nas chodzi z nosami zwieszonymi na kwintę, bez tej wewnętrznej radości, że są córkami Boga – dodaje Ewa.

Boskie DNA

– Nasza wspólnota proponuje rekolekcje dla kobiet, które prowadzimy mniej więcej co dwa miesiące. Poza tym prowadzimy formację stałą przez nasz facebookowy profil, a także organizujemy konferencje dla pań, na które zapraszamy ciekawych gości – wyjaśnia ks. Grelewicz.

– Dzielimy się również naszym codziennym doświadczeniem Boga. To bardzo ważne, że możemy szczerze porozmawiać o tym, jak działa On w naszym życiu – mówi Ola. Wspólnota organizuje również adoracje dla małżeństw starających się o potomstwo z modlitwą o uzdrowienie. Spotykają się 8. dnia każdego miesiąca. Wraz z siostrami ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia otaczają modlitewną opieką około 1000 par, z których prawie 300 już cieszy się darem potomstwa. Spotkania to również czas dzielenia się świadectwami. A także czas zadawania Bogu pytań.

– Można porozmawiać z Bogiem, ale również z nami. Każdego otaczamy modlitwą i wsparciem. Jest to propozycja dla wszystkich, którzy po ludzku tracą już nadzieję – wyjaśnia ks. Andrzej Wiecki, opiekun duchowy wspólnoty. Każda z pań, która chciałaby zapoznać się ze wspólnotą „Kobieta jest Boska”, może zgłosić się po więcej informacji na jej facebookowy profil. Małżeństwa, które chciałyby dołączyć do modlitwy o potomstwo, zaproszone są 8. dnia każdego miesiąca do sanktuarium w Matemblewie. Rozpoczęcie modlitwy o godz. 19.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama