Nowy numer 27/2022 Archiwum

Wielki Post rozpoczęli wyznawcy prawosławia

- Post jest narzędziem, dziełem pokuty, powrotem do relacji z Bogiem, takich jakie były w Raju - wyjaśnia istotę prawosławnego Wielkiego Postu, ks. protojerej Dariusz Jóźwik. W gdańskiej parafii prawosławnej trwają czterdziestodniowe przygotowania duchowe do Zmartwychwstania Pańskiego.

W Cerkwi prawosławnej, podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, okres postu przed Paschą składa się z dwóch części.

40 dni postu i Wielkiego Tygodnia nazywanego Strastnaja Siedmica, kiedy bracia w wierze wspominają mękę Zbawiciela. To też czas, w którym zmianie ulega liturgia cerkwi. Już w sferze wizualnej dużo się zmienia.

- Szaty kapłanów są ciemne, pojawia się też kolor fioletowy. Mniej jest światła i śpiewu, więcej czytania i pokłonów. Nabożeństwa, ich układ i treść, nawet wystrój świątyni pobudzają do żalu za grzechy i głębokiej modlitwy przemieniającej serce - tłumaczy ks. Dariusz Jóźwik.

Najważniejszymi osobliwościami tego czasu jest odmawianie Wielkiego Kanonu św. Andrzeja z Krety. To modlitwa czytana przez pierwsze 4 dni Wielkiego Postu i powtarzana w czwartej w 5. tygodniu Postu. Ukazuje drogę od upadku do świętości, wzywa wiernych do przebudzenia się z grzechu i odrodzenia. Prawosławni odmawiają również od poniedziałku do piątku, jak grekokatolicy, modlitwę do św. Jefrema Sirina (św. Efrema Syryjczyka) z głębokimi pokłonami do ziemi.

Liturgie Święte są odprawiane w inny sposób. - W środę i piątki oraz szczególne dni Postu odprawiamy liturgię Uprzednio Poświęconych Darów. W soboty, Niedzielę Palmową i Błahowieszczenije (Zwiastowanie Pańskie), jest to liturgia św. Jana Złotoustego. Niedziele wielkopostne, Wielki Czwartek i Wielka Sobota to czas odprawiania liturgii św. Bazylego Wielkiego - mówi ks. protojerej.

Więcej o przygotowaniach braci prawosławnych do Paschy w nr 10 Gościa Gdańskiego na 8 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama