Nowy numer 27/2022 Archiwum

Wielki Post u gdańskich dominikanów - okazja do jałmużny

Katarzyna Wasilkowska, Maja Siemińska i Szczepan Troka Wysocki to autorzy niezwykłego wydawnictwa, książki, której zakup wspiera remont bazyliki św. Mikołaja. Można je będzie nabyć m.in. w czasie wielkopostnych rekolekcji "Tylko Miłość", na które zakonnicy zapraszają 8-11 marca.

Cała trójka artystów bardzo przeżyła informację o zamknięciu świątyni w październiku 2018 r. Bazylika znalazła się w fatalnym stanie technicznym – zaczęły pękać mury, osiadła jedna z naw.

"Mikołaj", jak mówi się w Gdańsku o kościele pw. św. Mikołaja, potrzebował szybkiej pomocy, nie tylko technicznej, ale przede wszystkim finansowej, by pokryć koszty napraw. Już latem 2019 r. o. Michał Osek OP, przeor klasztoru i proboszcz bazyliki, wpadł na pomysł, by powstała książka o świątyni – dla starszych dzieci, opowiadająca historię kościoła, oo. dominikanów i ich związków z miastem nad Motławą. Pracę nad jej stworzeniem zaproponował Katarzynie Wasilkowskiej, autorce książek dla dzieci, a ilustratorami wydawnictwa zostali gdańska malarka Maja Siemińska i grafik, jej mąż, Szczepan Troka Wysocki. W prace nad grafiką włączyła się trójka dzieci plastyków. Artyści nie wahali się ani chwili, by charytatywnie wziąć udział w pracy nad "Niebajką o Mikołaju"...

Okazją do nabycia wydawnictwa i tym samym czynu jałmużny będą rozpoczynające się 8 marca rekolekcje wielkopostne. Nauki "Tylko Miłość" będzie głosił do 11 marca, o. Mateusz Łuksza OP,  obecnie mieszkający w Belgii.

Rekolekcje odbędą się na Mszach św. w niedzielę 8 marca o 8.00 (kaplica Królewska), 9.30 (kościół św. Jana), 11.30 (kaplica Królewska), 16.00 (kaplica Królewska), 21.00 (kościół św. Katarzyny).

Od 9 do 11 marca ojcowie zapraszają na Msze św. o godz. 12 w Czarnej Sali (po liturgii konferencja) oraz na wieczorne liturgie o godz. 19 w kościele św. Katarzyny.

Wieczorny dyżur spowiedników od poniedziałku do środy w kościele św. Katarzyny rozpocznie się o 18.45.


Więcej o niezwykłej książce-cegiełce można przeczytać w 10. numerze "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama