Inauguracja organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku

Po 3 latach prac konserwatorskich i organmistrzowskich zrekonstruowano wspaniały instrument z 1761 roku. Organy zabrzmiały w kościele św. Jana w Gdańsku w czasie specjalnego pokazu i koncertu z orkiestrą.

Jeden z najświetniejszych instrumentów XVIII-wiecznej Europy po 75 latach powrócił na swoje dawne miejsce w zrekonstruowanej formie. 30-głosowe organy powstały wraz z chórem muzycznym w latach 1760-1761 jako drugi instrument pomocniczy dla organów głównych. Budowniczym organów świętojańskich był Johann Rhode, uczeń Andreasa Hildebrandta z Gdańska.

Przepiękną snycerkę i oprawę rzeźbiarską prospektu organowego wykonał Johann Heinrich Meissner, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających nad Bałtykiem. Bogato rzeźbiony i złocony prospekt został ewakuowany z kościoła w latach 1943-1944. - Dzięki temu, że się zachował, postanowiliśmy odtworzyć również instrument - mówi Iwona Berent, konserwator zabytków, kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana.

Zniszczony w marcu 1945 r. instrument został pieczołowicie odtworzony w czasie trzech ostatnich lat. - Główną ideą, która przyświecała tej realizacji, była maksymalna wierność oryginałowi, co udało się osiągnąć niemal w 100 proc., dzięki profesjonalnej pracy polsko-belgijskiego konsorcjum firm organmistrzowskich Guido Schumachera z Eupen w Belgii i Szymona Januszkiewicza z Pruszcza Gdańskiego - dodaje Andrzej Szadejko, kurator organów.

Instrument będzie wykorzystywany dla potrzeb imprez artystycznych - już 6 i 7 marca maestro A. Szadejko zaprezentował jego możliwości w czasie inauguracyjnego pokazu oraz koncertu z orkiestrą Goldberg Baroque Ensemble. Organy będą uświetniały także Msze św. odprawiane w kościele.


Więcej o organach z kościoła św. Jana w Gdańsku w nr. 11 "Gościa Gdańskiego" na 15 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..