Nowy numer 23/2023 Archiwum

Koronawirus dotarł na Pomorze

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wśród zakażonych są dwie mieszkanki pow. gdańskiego.

- Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. pomorskiego (pow. gdański) i jednej z opolskiego (Opole) – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Zdrowia. Obie zakażone koronawirusem osoby to kobiety z powiatu gdańskiego. Kobiety w ostatnim czasie przebywały w innych krajach europejskich. Mimo braku objawów, po powrocie zgłosiły się na izbę przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami, od tego czasu przebywały w domu. Obecnie, zgodnie z procedurą, zostały ulokowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Trwają czynności związane z wywiadem środowiskowym, osoby z którymi kobiety miały styczność są poddawane kwarantannie.

W pomorskich szpitalach w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 5 pacjentów. Na kwarantannie przebywają 42 osoby, natomiast 1242 objęte są nadzorem epidemiologicznym

Łącznie badania laboratoryjnie w całym kraju dały pozytywny wynik u 84 osób, dwie z nich zmarły.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformowano 4 marca. Od tego czasu zarażeni byli hospitalizowani w szpitalach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Leżajsku, Łodzi i Lublinie.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.

Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych wszystkie osoby powinny pozostać w domach, nie wychodzić na zewnątrz, a jeśli już istnieje ważna potrzeba opuszczenia miejsca zamieszkania, to powinny unikać dużych skupisk ludzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast