Nowy numer 26/2022 Archiwum

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pomagają w walce koronawirusem

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstało specjalne stanowisko do zdalnego mierzenia temperatury ciała osób wchodzących do budynku, nawet kilku jednocześnie. Aparatura błyskawicznie pozwala odseparować zdrowych od potencjalnie zarażonych. To efekt współpracy naukowców PG i GUM.

To może być jedno z najbardziej przydatnych rozwiązań w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Doświadczenie naukowców Politechniki Gdańskiej, pracujących na co dzień nad wykorzystywaniem metod tzw. obrazowania w podczerwieni (czyli termografii) w diagnostyce medycznej, wykorzystano w praktyce.

Przy głównym wejściu do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK w Gdańsku zainstalowano specjalne stanowisko do zdalnego pomiaru temperatury pacjentów wchodzących do budynku.

Pomysł na wdrożenie rozwiązania, służącego do tej pory jako element szerszego spektrum badań prowadzonych na Politechnice Gdańskiej, wyszedł od rektorów obu uczelni badawczych z Gdańska - prof. Krzysztofa Wildego (PG) i prof. Marcina Gruchały (GUM). Dzięki wspólnej inicjatywie już w piątek 13 marca w gdańskim UCK zamontowano - testowo - dedykowane stanowisko pomiarowe. Test wypadł pozytywnie i stanowisko zostało uruchomione w poniedziałek 16 marca, po przygotowaniu logistycznym budynku i personelu UCK.

- Główne wejście do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK to miejsce, w którym obserwujemy natężony ruch pacjentów, mieści się tam najwięcej naszych poradni. Jesteśmy wdzięczni Politechnice Gdańskiej za udostępnienie sprzętu, który niewątpliwie ułatwi nam pracę i wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w UCK w czasie zagrożenia koronawirusem - mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. administracyjno-technicznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama