Nowy numer 48/2023 Archiwum

Nie żyje ks. kan. Bogdan Śliwa

W piątek 20 marca, po długiej chorobie zmarł w 69. roku życia i 44. roku kapłaństwa ks. kan. Bogdan Śliwa, wieloletni duszpasterz Polonii w Niemczech, zamieszkały ostatnio na terenie parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni-Redłowie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 26 marca o godz. 10 w kościele parafialnym pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni-Redłowie przy ul. Kopernika 75.

Program uroczystości żałobnych:

Czwartek - 26 marca

8.30 - Msza św. parafialna,
9.15 - Różaniec,
10.00 - Msza św. pogrzebowa z jutrznią pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Zielińskiego.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi przejazd na cmentarz parafialny w Gdyni-Orłowie przy ul. ks. S. Zawackiego 4, gdzie o godz. 11.30 odbędzie się pochówek.

Z powodu stanu epidemii w uroczystości udział weźmie tylko najbliższa rodzina i przyjaciele. Uprzejmie prosimy o indywidualną modlitwę w intencji śp. ks. kan. Bogdana.

Requiescat in pace!


Bogdan Śliwa urodził się 1 sierpnia 1951 roku w Gdyni, w praktykującej swoją wiarę i oddanej Kościołowi rodzinie Feliksa i Gertrudy z domu Bielawa. Ochrzczony został w parafii pw. św. Antoniego w Gdyni. W tej też parafii otrzymał sakrament bierzmowania. Od szóstego roku życia był ministrantem. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 w Gdyni, a następnie do Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni-Orłowie, które ukończył w roku 1969 zdając egzamin dojrzałości.

W 1969 roku rozpoczął formację do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Czas studiów został przerwany przymusową służbą wojskową w latach 1970-1972. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1976 roku w Pelplinie z rąk biskupa Zygfryda Kowalskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. Ciała i Krwi Pańskiej w Smętowie Granicznym (1976-1979) oraz w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku (1979-1983). Od 1 marca 1983 roku był duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej w Neu Ulm w Niemczech (Diecezja Augsburg). Pracę wśród Polonii zakończył w roku 2006, a następnie służył pomocą duszpasterską w parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumii-Janowie. Ze względu na kłopoty zdrowotne od roku 2009 mieszkał w domu rodzinnym w Redłowie, gdzie w miarę możliwości wspomagał pracujących tam kapłanów w posłudze duszpasterskiej. Ks. Bogdan przez całe kapłańskie życie dbał o pogłębianie wiedzy teologicznej. W tym zakresie podejmował kolejne studia.

Gorliwa praca i zaangażowanie pasterskie śp. ks. Bogdana zostały docenione przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, który w 1995 r. uhonorował go tytułem kanonika honorowego Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej.

Ks. kan. Bogdan Śliwa zmarł po długiej chorobie w dniu 20 marca 2020 roku, w 69. roku życia i 44. roku kapłaństwa. Wierni archidiecezji gdańskiej oraz Polonii niemieckiej pozostają mu wdzięczni za kapłańską służbę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama