Nowy numer 08/2024 Archiwum

Już jutro Ekstremalna Droga Krzyżowa "wyruszy" z Leźna przejdź do galerii

W tym roku ze względu na panującą epidemię koronawirusa organizatorzy zachęcają, by Ekstremalną Drogę Krzyżową przeżyć w wymiarze duchowym.

W archidiecezji gdańskiej trwały przygotowania do 4 tras - z Leźna, dwóch z Gdańska-Matemblewa i Jastrzębiej Góry. - Nikt z nas nie przypuszczał, że sytuacja tak się rozwinie, iż nie będziemy mogli wyruszyć na EDK - mówi Kuba Gorski, lider trasy Matemblewo-Kalwaria Wejherowska.

Każda z powyższych tras - ze względu na epidemię - została odwołana. Ksiądz Jacek Stryczek, inicjator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęca, by przeżyć EDK w wymiarze duchowym.

"Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że w obecnym czasie EDK to przede wszystkim droga duchowej pracy nad sobą. Na tym etapie nie mówimy o żadnych propozycjach terminów nocnej wędrówki. Zachęcamy natomiast do tego, aby LUDZIE EDK wzięli na siebie duchową odpowiedzialność za modlitwę o uwolnienie świata od pandemii" - napisał ks. Stryczek w specjalnym przesłaniu skierowanym do liderów i uczestników EDK.

Ale czy da się duchowo przeżyć EDK w domowym zaciszu, skoro w zamyśle organizatorów jest to zachęta, by wyjść ze swojej strefy komfortu i nocą wyruszyć w konkretną - nawet 50 km - trasę?

- Trasa EDK powinna trwać minimum 8 godzin. Tegoroczna może stać się ekstremalnym wyzwaniem duchowym, jeżeli ktoś zdecyduje się na nocne trwanie na modlitwie - oczywiście w zaciszu własnego domu - dodaje J. Gorski.

Jako pierwsi na trasę mieli wyruszyć pątnicy z Leźna. Start trasy przewidziany był na 27 marca. Na swoim facebookowym profilu organizatorzy trasy "Norbertańskiej" poinformowali, że tegoroczna EDK z racji panującej w Polsce epidemii będzie miała charakter indywidualnej modlitwy.

"Pragniemy ją ofiarować w intencji wszystkich chorych, a także osób, które spieszą im z pomocą. Pragniemy modlić się i prosić Boga, aby szybko ustało niebezpieczeństwo i by On nas zachował od złego. Dlatego wszystkich zapraszamy do wspólnego przeżycia duchowego męki i śmierci Zbawiciela.

Bądźcie z nami w piątek 27 marca o godz. 21 na modlitwie i adoracji krzyża. Będziemy przeżywać nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czytając tegoroczne rozważania »Droga przebaczenia - od zranienia do uzdrowienia«. Modlitwę z kościoła w Leźnie transmitować będziemy online na stronie FB - @ParafiaLezno" - poinformowali organizatorzy.

A tak na EDK było rok temu:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama