Nowy numer 20/2022 Archiwum

Pomoc Caritas Archidiecezji Gdańskiej w czasie pandemii

Paczka bezdotykowa, płyny dla medyków ze szpitala Copernicus, robienie zakupów i indywidualne wsparcie seniorów. Na pełnych obrotach działa i pomaga Centrum Kryzysowe Caritas AG.

Centrum Kryzysowe, powołane w związku z pandemią koronawirusa, działa już dwa tygodnie. Przez ten czas podjęło szereg inicjatyw pomocowych. W tej grupie, którą wspierają wolontariusze z Caritas, są lekarze, medycy, ale też osoby starsze czy takie, które z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby życiowe.

- Sztab był budowany od zera, dużym wysiłkiem i zaangażowaniem naszych pracownic, Justyny i Ani. Szybko dołączyła się grupa ponad 30 wolontariuszy, którzy zajęli się kwestiami logistyki. Jest też reakcja poszczególnych parafii, bo w działania centrum włączyli się wierni, a przede wszystkim parafialne zespoły Caritas. Cały czas grupa pomagająca w działaniach centrum rozrasta się i jest to już strukturalna sieć pomocowa - mówi ks. kan. Janusz Steć, szef Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Wolontariusze, którzy mają najlepsze rozeznanie w parafialnych potrzebach, przekazują informacje do centrum. Stamtąd płynie już konkretna pomoc, będąca odzwierciedleniem realnych potrzeb. Dzięki ogromnemu wsparciu firm, duchownych i indywidualnych osób, które przekazują m.in. żywność czy pieniądze, Centrum Kryzysowe na coraz większą skalę prowadzi akcję Paczka Bezdotykowa. Od 2 kwietnia działają już dwie filie centrum: w Gdańsku i w Rumi, aby usprawnić rozwożenie paczek nie tylko na terenie Trójmiasta.

Pracownicy Caritas bardzo indywidualnie podchodzą do potrzeb pomocowych. Jedną z akcji, które już uruchomili, jest pomoc w zakupach. - W obecnej sytuacji wiele starszych osób ma opory, by wyjść z domu na zakupy. Możemy takie zakupy dla nich zorganizować. W sklepie zrobią je nasi wolontariusze, a potem przekażą je bezdotykowo oraz umożliwią płatność za nie kartą płatniczą w terminalu - mówi ks. J. Steć.

Gdańska Caritas wspiera też lekarzy i personel szpitali, który walczy z epidemią. Cały czas dokonywane są zakupy środków ochrony osobistej: maseczek, środków do dezynfekcji. Prowadzone są również zbiórki pieniężne na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali. Pieniądze wpłacają m.in. przedsiębiorcy, studenci, młodzi księża i sami wolontariusze Caritas. Pieniądze można przekazywać na konto bankowe Caritas Archidiecezji Gdańskiej, bank Millennium S.A., nr konta: 03 1160 2202 0000 0000 6189 5965.

Centrum Kryzysowe Caritas Archidiecezji Gdańskiej
Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Na stronie internetowej gdańskiej Caritas (TUTAJ) można dowiedzieć się więcej o działalności Centrum Kryzysowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama