GN 19/2022 Archiwum

W Muzeum Historii Polski premiera filmu o generale Maczku

Z okazji 128. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka muzeum udostępnia w sieci film "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku". Wielu jego żołnierzy po wojnie zamieszkało w Gdańsku.

Dzień urodzin gen. Maczka jest w mieście rokrocznie świętowany przy obelisku na skwerze jego imienia. Wielu jego żołnierzy związało swoje powojenne losy z Pomorzem. W tym roku uroczystości nie odbędą się z powodu epidemii. Jednak okazją do wspomnienia wybitnego żołnierza może być uczestnictwo w pokazie online filmu o nim.

Dokument "Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku" został wyprodukowany przez Muzeum Historii Polski w ramach międzynarodowego projektu "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". Dotychczas film można było zobaczyć wyłącznie na specjalnych pokazach w Polsce i Belgii. Kolejne prezentacje zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Muzeum Historii Polski postanowiło udostępnić online - przez cały kwiecień - ten ciekawy dokument opowiadający o wyjątkowej postaci.

Film w reżyserii Rafała Geremka przybliża najważniejsze wydarzenia z życia i walki dowódcy 1 Dywizji Pancernej. Reżyser, podążając śladami Maczka po Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych uzupełnił zdjęciami oraz filmowymi relacjami z europejskich archiwów.

Film pokazuje też dramat żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - ludzi walczących o wolność Polski przez 6 lat i często po zakończeniu tej walki niemogących powrócić do ojczyzny. Taki też był los samego gen. Maczka, który po wojnie zamieszkał w Edynburgu i pracował m.in. jako barman. Całość przeplatana jest scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka.

W młodości Stanisław Maczek marzył o karierze naukowej filozofa. W 1918 r. na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 r. dowodzona przez niego 10 Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię "Kraków". W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Stanisław Maczek to jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy. To postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana.

Premiera internetowa filmu w piątek 3 kwietnia o godz. 18. Film będzie dostępny do końca kwietnia na kanale YouTube Muzeum Historii Polski.

Link do filmu: https://link.do/dEnpb.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama