Nowy numer 21/2022 Archiwum

W Radiu Gdańsk 4 kwietnia wyjątkowy koncert i premiera płyty

Gdańska rozgłośnia przygotowała wydarzenia dla uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej. To koncert fortepianowy Szymona Nehringa, polskiego wirtuoza młodego pokolenia, oraz promocja płyty "#Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010".

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 4 kwietnia. Rozpocznie je o godz. 19 koncert w radiowym studiu koncertowym im. Janusza Hajduna. Utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego wykona Szymon Nehring, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zwycięzca XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. Potem krótką refleksję historyczną przedstawią Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk, i Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Całość poprowadzi dyrektor artystyczny Radia Gdańsk Konrad Mielnik.

– W związku ze stanem epidemii koncert oraz promocja płyty odbędą się bez udziału publiczności. Nie możemy spotkać się w studiu, ale możemy razem pamiętać. Możemy wspólnie oddać cześć ludziom, którzy do końca reprezentowali zasadę miłości ojczyzny i poświęcili życie, służąc niepodległej Polsce. Bądźmy razem – zaprasza Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

Po koncercie, w specjalnej audycji zostaną zaprezentowane fragmenty pamiątkowego wydawnictwa opartego na audycjach archiwalnych Radia Gdańsk. Dwie 70-minutowe płyty to fascynujący zbiór reportaży oraz dokumentów, dedykowanych pamięci rodaków, którzy zginęli w 1940 i 2010 roku. Pierwsza płyta poświęcona jest wszystkim ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy pod Smoleńskiem. Na drugim krążku zebrano audycje poświęcone Lechowi Kaczyńskiemu, przygotowane i emitowane przez Radio Gdańsk w 2018 r. w ramach cyklu "Lech Kaczyński – Zainspirowany Niepodległością". W poszczególnych audycjach prezydenta wspominają jego przyjaciele i współpracownicy: Anna Fotyga, Maciej Łopiński i Krzysztof Wyszkowski.

– 10 kwietnia to dla Polski bardzo bolesna rocznica. Tego dnia w 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęło 96 osób: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żoną Marią Mackiewicz-Kaczyńską, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, politycy, urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego, duchowni, działacze społeczni. Przedstawiciele elity państwa polskiego reprezentujący wszystkie opcje ideowe i polityczne. Zginęli na służbie, chcąc oddać hołd tysiącom polskich oficerów, żołnierzy i policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w ramach zbrodni katyńskiej. Katyń 1940 i Smoleńsk 2010. Te dwie daty zostały połączone daniną polskiej krwi na "nieludzkiej ziemi". W ich 80. i 10. rocznicę zapraszamy do wspólnego wysłuchania koncertu – wyjątkowego, muzycznego memento i hołdu dla tych, którzy zginęli – mówi prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

Organizatorem koncertu i wydawcą płyty "#Pamięć. Katyń 1940/Smoleńsk 2010" jest Radio Gdańsk. Partnerami wydarzenia są Muzeum II Wojny Światowej, Totalizator Sportowy oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Koncert oraz promocja płyty odbędą się pod patronatem honorowym wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

Koncert i prezentacja płyty transmitowane będą na antenie Radia Gdańsk oraz w internecie na stronie www.radiogdansk.pl w zakładce "Słuchaj”. Streaming wideo z koncertu będzie prowadzony na żywo na stronie internetowej rozgłośni oraz na kanale Radia Gdańsk w serwisie Facebook.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama