Nowy numer 20/2022 Archiwum

Terytorialsi wraz z policją patrolują Pomorze

Żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej od soboty rozpoczęli wspólną akcję prewencyjną. Kontrolują osoby przebywające poza domem pod kątem przestrzegania nowych zasad bezpieczeństwa.

Do wspólnych patroli oddelegowano 130 żołnierzy z 7 PBOT. - Wnioski o wsparcie dotarły do nas niemal ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Będą to patrole mieszane, policjanta i terytorialsa. Chodzi o to, aby maksymalnie zwiększyć liczbę służb pełnionych na danym terenie w związku ze zwiększeniem obowiązków wynikających z walki z pandemią - mówi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT.

Patrolujący żołnierze mają takie same prawo do legitymowania, zatrzymywania, używania środków przymusu bezpośredniego czy wydawania poleceń, jak policjanci. Nie będą jednak wyposażeni w broń palną, kajdanki czy pałkę. Do ich zadań będzie należało wsparcie działań policji w legitymowaniu i kontrolowaniu osób, które nie przestrzegają nakazów związanych z ograniczeniem poruszania się poza domem. Podczas tych patroli terytorialsi, prócz charakterystycznych oliwkowych beretów, będą mieli kamizelki odblaskowe z napisem ”Wojska Obrony Terytorialnej”, nałożone na mundur polowy. Natomiast żołnierze przeszkoleni z pomocy przedmedycznej będą wyposażeni w plecaki ratownika-sanitariusza z zestawem pierwszej pomocy. Mundurowi będą mieli zapewnione środki ochrony osobistej: maseczki i rękawiczki jednorazowe.

- To już kolejne zadanie, które realizujemy na terenie Pomorza. Od 6 marca pomagamy kombatantom, osobom w podeszłym wieku, które wymagają wsparcia. Razem z Caritas i ośrodkami pomocy społecznej dostarczamy paczki żywnościowe i produkty pierwszej potrzeby do tych osób. We współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku pobieramy wymazy od osób, które mogły mieć kontakt z koronawirusem. Wspieraliśmy też Straż Graniczną na lotnisku w Rębiechowie i terminalu promowym w Gdyni. Można też nas spotkać w niektórych pomorskich szpitalach, gdzie pomagamy pracownikom tych placówek – dodaje por. T. Klucznik.

Tymczasem w niedzielę do godz. 12 na Pomorzu odnotowano 5 nowych przypadków zachorowań, w tym u starszej kobiety i młodego mężczyzny z powiatu wejherowskiego, kobiety w starszym wieku z Gdańska, młodych kobiet z Gdyni i powiatu puckiego. Liczba potwierdzonych przypadków w woj. pomorskim wynosi obecnie 109. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi: 3834/84 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama