Nowy numer 11/2024 Archiwum

Czym jest Msza Krzyżma Świętego? Mówią klerycy GSD

Klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego przygotowali cykl katechez liturgicznych online na czas Wielkiego Postu. Druga z nich dotyczy Mszy Krzyżma Świętego, sprawowanej w Wielki Czwartek przed południem.

W kolejnym filmiku klerycy przybliżają znaczenie Mszy Krzyżma Świętego.

- Zgodnie z tradycją odbywa się w wielkoczwartkowy poranek, choć przepisy dopuszczają, aby odbyła się w innym terminie. Tak też będzie w tym roku - mówi kl. Patryk Zybert.

- W IV wieku w Jerozolimie w Wielki Czwartek odprawiano Mszę św. dwukrotnie: pierwsza na zakończenie Wielkiego Postu, a później na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Wkrótce ta tradycja w wielu lokalnych Kościołach. Z biegiem czasu, poranna Msza św. sprawowana przez biskupa w kościele katedralnym, została połączona z błogosławieństwem świętych olejów. I tak jest do dzisiaj - podkreśla kl. Karol Heldt.

Klerycy wyjaśniają również do czego wykorzystywane są w Kościele oleje święte. - Olej krzyżma wyróżnia się zapachem. Krzyżmo jest mieszaniną oleju roślinnego z balsamem oraz wonnościami. Używany jest podczas sprawowania trzech sakramentów, które przyjmuje się raz w życiu: chrztu św., bierzmowania i święceń kapłańskich. Służy także do namaszczania ołtarza i ścian kościoła, podczas jego poświęcenia - zaznacza kl. Patryk Zybert.    

- W czasie Mszy Krzyżma kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, złożone w momencie święceń. Biskup podczas liturgii zachęca do modlitwy za kapłanów oraz za niego samego. Dlatego prosimy o modlitwę za nich, zwłaszcza w tym dniu - zachęca kleryk.

Katecheza Liturgiczna - Msza Krzyżma Świętego
Gdańskie Seminarium Duchowne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama