Przy Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni wykonywanych jest codziennie 70 testów na koronawirusa. Podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakt z medykami i innymi osobami. W najbliższych dniach takie samo centrum powstanie przy gdańskim szpitalu zakaźnym przy ul. Smoluchowskiego.
Utworzenie i funkcjonowanie centrum nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a także władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Funkcjonowanie stacji możliwe jest dzięki zaangażowaniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - kierunków lekarskiego (IV, V i VI rok) oraz pielęgniarstwa (II rok). W ramach wolontariatu, w systemie zmianowym, obsługują infolinię oraz punkt poboru materiału. Pracę studentów koordynuje i nadzoruje Maciej Grzybek, pełnomocnik rektora GUM ds. strategii rozwoju IMMiT, przy wsparciu dyrektora UCMMiT prof. Marcina Renkego oraz dyrektor IMMiT Katarzyny Sikorskiej.
Z usług centrum będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Kwalifikacja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem: (58) 349 18 88. Infolinia obsługiwana jest 7 dni w tygodniu w godz. 9-15. Badanie zakwalifikowanego pacjenta jest bezpłatne.
- Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy - podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38 st. C), utratę węchu i smaku, kaszel - i przypuszcza, że może być zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, powinien skontaktować się z infolinią. Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa - tłumaczy dr Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUM.
Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do centrum, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9B (na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.), nie zostaną dopuszczeni do badania.
Schemat funkcjonowania gdyńskiego centrum COVID-19 drive thru. GUMedPobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany przez kuriera do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Badanie metodą molekularną RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie i określić, czy pacjent jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2. Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Koszt utworzenia i wyposażenia centrum testowego COVID-19 drive-thru na terenie IMMiT wyniósł 35 tys. zł i został sfinansowany z budżetu Wojewody Pomorskiego. Centrum składa się z całorocznej hali namiotowej o wymiarach 5 x 6 m (szerokość/długość) o powierzchni ok. 30 mkw., wyposażonej w stoły, krzesła, sprzęt ochrony osobistej, system oświetleniowy i grzewczy, a także niezbędny sprzęt biurowy (laptop, drukarka, dwa tablety).
Podobne centrum testowe COVID-19 drive-thru zostanie uruchomione w najbliższych dniach przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przy ul. Smoluchowskiego 18. Sposób funkcjonowania placówki będzie identyczny jak w Gdyni.