Nowy numer 49/2023 Archiwum

Bp Szlachetka na Niedzielę Miłosierdzia: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży

Bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, pełniący funkcję przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, skierował do wiernych słowo na Niedzielę Miłosierdzia, rozpoczynającą Tydzień Miłosierdzia, przeżywany w tym roku pod hasłem: "Miłosierdziem budujemy Kościół Boży". Słowa te zaczerpnięte zostały z nauczania Prymasa Tysiąclecia.

W liście bp Wiesław Szlachetka przypomina, że Święto Miłosierdzia Bożego to również dzień patronalny Caritas. Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreślił, że tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest czasem wyjątkowym, ze względu na panującą w Polsce i na świecie epidemię. Wspomniał przy tym dzieła podejmowane przez Caritas.

Biskup przywołał wskazania określone przez kard. Stefana Wyszyńskiego w programie Społecznej Krucjaty Miłości: „Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie”.

Na zakończenie hierarcha zaapelował: „My, Polacy, jako naród Maryi, która jest naszą Matką i Królową, zjednoczmy nasze serca w tym dziele niesienia miłosierdzia naszym bliźnim”.

Poniżej publikujemy pełny tekst słowa bp. Wiesława Szlachetki na Niedzielę Miłosierdzia.


Drodzy Bracia i Siostry!

Święto Miłosierdzia Bożego to także patronalne święto Caritas, która przez swoją posługę wypełnia misję uczniów Chrystusa. W tej misji uczestniczą wszyscy, którzy na różne sposoby wspierają ubogich, a także ci, którzy naśladują postawę dobrego Samarytanina, by ratować swoich bliźnich, których zdrowie i życie są zagrożone. To święto, ustanowione przez św. Jana Pawła II, zwyczajowo rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia – czas, który jest wezwaniem do refleksji i bardziej uważnego rozejrzenia się wokół, by lepiej dostrzec tych, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia jest wyjątkowy ze względu na bardzo trudną sytuację w Polsce i na świecie, ze względu na panującą epidemię! Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację w tym roku oczekujemy, w jednym ze swoich listów pasterskich na Tydzień Miłosierdzia powiedział: „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży” (XXXIII Tydzień Miłosierdzia 2–8 X1972). To jakże ważne stwierdzenie niezłomnego Pasterza Kościoła w Polsce zostało wybrane na hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia w tym trudnym czasie. Niech nauczanie Prymasa Tysiąclecia na nowo stanie się dla nas duchową siłą, żywym wzorem, zachętą i drogowskazem, szczególnie w pełnieniu dzieł miłosierdzia. W sformułowanym przez siebie programie Społecznej Krucjaty Miłości, w punkcie 9, apelował do wszystkich Polaków: „Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama